×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Lubelska Noc Kultury (1/2 czerwca) od wielu lat zmienia na jedną noc Stare Miasto w Lublinie; uliczki, place i bramy są wtedy do poznania. Pełno tu również zaskakujących zwrotów akcji. Festiwal to też doskonała okazja by zbadać pomysł na rozwiązanie wybranego problemu. W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy twórców do zgłoszenia się w nowej kategorii Eksperyment miejski. Nadesłane przez nich prace ubarwią program Nocy Kultury i jednocześnie zaproszą do przyjrzenia się ważnym dla miasta i jego mieszkańców sprawom.

W programie:

19.00-20.30 Eksperyment miejski: Zabawy podwórkowe | Plac po Farze
Fundacja Dwa Ognie przypomni zabawy podwórkowe z naszego dzieciństwa, do których wystarczy kawałek chodnika, kreda, piłka, patyk… Na Placu po Farze znajdziemy strefę do zabaw z kapslami, skakanką, gumą i przeciąganiem liny. Animatorzy zaktywizują i zaproszą do wspólnej zabawy zarówno młodszych, jak i starszych uczestników Nocy Kultury. Być może uda się zachęcić współczesne dzieciaki, by odeszły na chwilę od tabletów i smartfonów!

19.00-0.00 Eksperyment miejski: Noc Kultury oczami publiczności – wystawa | Grodzka 7 – brama
Szkoły rysunku i malarstwa Kotela zaprezentuje Plakaty Nocy Kultury zaprojektowane przez uczniów szkoły. W pracach będziemy mogli dostrzec elementy nawiązujące do programu minionych edycji oraz ogólnej atmosfery wydarzenia.

19.00-2.00 Eksperyment miejski: Ogród deszczowy – kwietnik | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – wejście do Próba Cafe
Ogród deszczowy przygotowany przez Anetę Zienkiewicz, Caspra Huijsmana, Alicję Kowalską i Martę Sokół promuje rozwiązania przyjazne środowisku w przestrzeni miejskiej. Kwietnik deszczowy w pojemniku jest rozwiązaniem wpływającym na środowisko miejskie, gdyż dzięki niemu mniejsze ilości wody spływają z dachów czy ulic wprost do kanalizacji. Pomaga też filtrować wodę deszczową z zanieczyszczeń, oraz wpływa na retencję wody w krajobrazie.

21.30-2.00 Eksperyment miejski: Retrospekcja | ul. Rybna 9
Na Rybnej 9 mieszkańcy Lublina zajrzą do okna przeszłości. Przestrzeń kamienicy zamieni się na jedną noc w ekran animowanej opowieści. Praca Darii Lytvynenko pozwoli zapoznać się lepiej z życiem codziennym ubiegłego wieku.

19.00-2.00 Eksperyment miejski: Lublin rowerami stoi. Czyli 126 lecie lubelskich cyklistów | ul. Archidiakońska 1 – brama
W oknach niszczejącej kamienicy zobaczymy wystawę dziecięcych rowerków z dawnych lat. Odpowiednio oświetlone eksponaty wywołają wspomnienia u uczestników Nocy Kultury. Instalację przygotowali Krzysztof Chmiel – Rafu Bikes i Piotr Kańczugowski z Lubelskiego Towarzystwa Retro Cyklistów.

21.00-23.30 Eksperyment miejski: Złote myśli | ul. Olejna
Złote myśli to popularna w dzieciństwie forma aktywności, którą wspólnie przypomnimy sobie na ul. Olejnej. Uczestnicy Nocy Kultury będą mogli udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w specjalnie przygotowanej księdze. Fundacja Dwa Ognie przygotuje je w taki sposób, aby nawiązywały do historii Lublina oraz wspomnień z nim związanych. Będą dotyczyły też czasów dzieciństwa i ulubionych zabaw podwórkowych. Odpowiedzi stworzą spójną całość przypominającą dawny zeszyt – złote myśli.

19.00-21.00 Eksperyment miejski: Ulice kobiet |

Plac Wolności / Przechodnia (Pałac Parysów), Plac Wolności 1 (LSS Społem), Narutowicza 12 (Wydział Pedagogiki UMCS), Narutowicza 17 (Teatr Osterwy), Narutowicza 22 / Górna (koło salonu Orange), Narutowicza 19 / Peowiaków (Bombardino Aperitivo), Narutowicza 29 / Okopowa (koło fontanny), Narutowicza 37 (wydział oświaty)
Fundacja HerStory od dawna zauważa, że mieszkańcy Lublina mają bardzo mało wiedzy na temat kobiet, które przyczyniły się do rozwoju miasta lub w inny sposób są ważne dla Lublina. Akcja Ulice kobiet przywraca pamięć o nich. W tkance miasta, głównie na budynkach, pojawią się symboliczne tablice. Przy każdej z nich będzie stała osoba opowiadająca o wybranej bohaterce. Poznajmy wspólnie ważne dla miasta kobiety!

19.00-0.00 Eksperyment miejski: Wszędzie dla wszystkich – Polski Czerwony Krzyż w Lublinie – gra miejska | Plac Litewski
Lubelski Oddział Okręgowy PCK zabierze nas na spacer po miejscach istotnych z punktu widzenia działania najstarszej polskiej organizacji humanitarnej. Idąc wytyczoną trasą, poznamy opowieść pełną losów ludzi, do których PCK wyciągnął pomocną dłoń. Dzięki kodom QR spacerowicze będą mogli obejrzeć unikalne zdjęcia, nagrania i inne archiwalia ukazujące bogatą historię PCK.

19.00-2.00 Eksperyment miejski: Życie na kompoście | ul. Żmigród – przy kamienicy nr 12
Kompostowniki przeżywają swój renesans, o czym pragnie uświadomić uczestników Nocy Kultury Kolektyw Pieszy Żmigród. Kompostować można na działce, w ogródku, ale też w kuchni czy na balkonie. Można mieć swój własny pojemnik, albo robić to wspólnie z sąsiadami. Założony przez Kolektyw Pieszy Żmigród kompostownik to miejsce, do którego będą trafiać bioodpadki z kuchni. Kompost, który z nich powstanie, użyźni wspólny sąsiedzki ogródek. Przy okazji obalony zostanie mit, że kompostownik śmierdzi. Nie wierzycie? Odwiedźcie podczas Nocy Kultury kompostownik-ogródek i dowiedzcie się jak uzyskać „czarne złoto ogrodników”.

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych. Znakomita większość z nich odbywa się w przestrzeni publicznej i nie wymaga rezerwacji wejściówek, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.
Pełny harmonogram już na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

13. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.