×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Hydrozagadka – wieża ciśnień 2017 – instalacja artystyczna inspirowana zabytkiem, który dawno zniknął z mapy miasta. Podczas Nocy Kultury wieża ciśnień po 70 latach pojawi się ponownie w krajobrazie lublina. Wieża zostanie zbudowana z rusztowania modułowego, bazującego na rozwiązaniach firmy Layher, na systemie Allround. Instalacja składa się z 8 ścian x 22 m wysokości x 3m szerokości. Całość zostanie obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton. Konstrukcja zostanie pokryta drukowaną siatką mesh. Za projekt graficzny, który pokrywający powierzchnię prawie 700 m2 odpowiada Kolektyw kilku.com. Instalacja ustawiona w miejscu, gdzie niegdyś stał oryginalny budynek, czyli na Placu Wolności. Wieża ciśnień – budynek charakterystyczny w przedwojennym krajobrazie Lublina, stylizowany na kształt baszty, utrzymany w szacie neogotyckiej. W 1899 ukończono budowę wieży i tę datę uznaje się za rozpoczęcie funkcjonowania lubelskich wodociągów. W 1946 zakończono rozbiórkę budynku uszkodzonego podczas wkraczania Armii Czerwonej do Lublina. W 2003 roku w związku z przebudową placu Wolności postanowiono upamiętnić wieżę ciśnień – miejsce gdzie kiedyś stała zaznaczono ciemną kostką brukową. W 2004 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło sfinansować nową fontannę na placu Wolności. Pośrodku misy wodotrysku stanął pomnik z brązu – miniatura dawnej wieży ciśnień.

Wydarzeniu będą towarzyszyć specjalnie na tę okazję przygotowane spacery. o 19.00 oraz 20.00, o historii lubelskich wodociągów, najstarszych pamiątkach z nimi związanych, opowie przewodnik PTTK podczas spaceru ulicami Starego Miasta. Zaczniemy od wylotu dawnej ulicy Szerokiej (przy pomniku lwa na stoku wzgórza zamkowego), by wsłuchując się w szmer „bijącej na kole fontanny swawolnej” (jak to Sebastian Klonowic napisał w „Roxolanii”) przejść przez staromiejskie uliczki aż do Placu Wolności z malowniczą miniaturą dawnej wieży, oraz instalacją artystyczną naturalnej wielkości.

Wczytuję mapę...
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.