×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Podczas Nocy Kultury pragniemy zwrócić uwagę mieszkańców Lublina na dwie bardzo szczególne ulice. Jedna z nich jest często zapominana, drugiej w ogóle już nie ma. Z ul. Podwale rozciąga się piękny widok na Stare Miasto, a tak rzadko mamy okazję go oglądać. Tym razem to właśnie ta ulica będzie miejscem szczególnym. Zaprosiliśmy do współpracy wielu artystów i twórców, aby pomogli nam zmienić oblicze ul. Podwale i przypomnieć o ulicy Krawieckiej – miejscu, które zniknęło z mapy Lublina dawno temu. Nazwa ‚Krawiecka’ na planie miasta po raz ostatni pojawia się w 1947 roku. Była dokładnie tam, gdzie wydeptana przez błonia ścieżka prowadzi dziś do Tarasów Zamkowych. Po Krawieckiej pozostało wspomnienie, kilkadziesiąt zdjęć i wierzba biała. Wiek drzewa szacowany jest na ok 170 lat, to jedna z najstarszych wierzb białych w Polsce. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jako młode drzewo była świadkiem wydarzeń rozgrywających się na podwórkach kamienic przy ul. Krawieckiej, a dziś jest obserwatorem pobliskiego placu zabaw. Zachęcamy do rozpoczęcia spaceru od strony Archikatedry, gdzie przechodząc przez bramę ze zwisających kolorowych wstążek (Cezary Sielicki) przeniesiemy się w krainę krawiectwa. Będzie to przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich (nożyce, szpulka, agrafka), które tej wyjątkowej nocy okażą się dużo większe od nas samych. Centymetr krawiecki poprowadzi nas w dół ulicy do niezwykłej wystawy fotograficznej. Będą to stare zdjęcia (Stefana Kiełszni, Wiktora Ziółkowskiego, Stanisława Magierskiego, Józefa Czechowicza, Jana Bułhaka, Maxa Kirnbergera i anonimowych autorów) urokliwej, gęstej zabudowy z ul. Krawieckiej wydrukowane na tkaninie.

Krawatoskada, zwieńczenie “Akcji krawat”, instalacja wykonana z kilku tysięcy krawatów, zbieranych przez nas od marca. Kakofonia barw, multiplikacja obiektu, wszechobecny ruch to właśnie kaskada z krawatów. Instalacja o charakterze potoku, który wybił specjalnie na tę jedną noc w roku, niosąca ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców. Wykonana pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych.

Tekstury
Nowe oblicze ceglanego muru na Podwalu zapewnią wertykalne kompozycje wykonane z różnych, często zaskakujących materiałów związanych z krawiectwem. Wąskie wnęki staną się oknami, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków, czy kieszeni. Tekstury wykonane zostaną pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu KUL oraz słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych.

Szmaciarz
Przesiąknięta oparami ziół, odstraszająca wszelkie złe nastroje, szmaciana postać krocząca ulicami Lublina. Instalacja nawiązująca do średniowiecznych lekarzy – mająca zaczarować wszystkich w tę jedną wyjątkową noc. Wykonana pod kierunkiem Agnieszki Kułak przez studentów Architektury Krajobrazu KUL – Kamila Kuboka i Jagodę Kuszczak.

Organelle
Proces podziałów komórkowych obejmie płot na Podwalu. Gąbczaste twory namnożą się w szybkim tempie, tworząc pstrokate, interaktywne, trójwymiarowe formy, czekające na ciekawskich. Praca zostanie wykonana przez studentów Architektury Krajobrazu KUL, pod kierunkiem Agnieszki Kułak.

Stretching
Materiał rozciągnięty do granic możliwości, napięcie, dynamika, kosmiczne struktury – to instalacja z rajstop na wzgórzu na Podwalu. Pracę wykonają studenci Architektury Krajobrazu KUL, pod kierunkiem Agnieszki Kułak.

Wolność, Panie!
Instalacja Niezależnej Grupy Projektowej Piękno Panie nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości i uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Proces dochodzenia do samostanowienia i równouprawnienia kobiet, który rozpoczął się w połowie XIX wieku trwa do dzisiaj, ewoluując i przybierając różne formy. Instalacja „Wolność, Panie!” nawiązuje do starych, dobrych tradycji krawiectwa i reformy obyczajów, która nie ominęła branży tekstylnej. Instalacja-pomnik jest jednocześnie symbolem wolności i swobody kobiet.

Zbombardowane mandale (Bombardowanie włóczką)
Mandala to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego, co związane z człowiekiem i ziemią. Istnieją różne wariacje na temat mandali, są mandale wzmacniające poszczególne obszary ludzkiego życia. Nasza interpretacja ma na celu pozytywne oddziaływanie na samopoczucie gości Nocy Kultury. Praca naszych rąk pokazuje jak chaos splątanych nitek może przybrać harmonijną formę.

Drobiazgi by Fruit of the Lump – przeskalowane akcesoria krawieckie, czyli wielkie nożyce, szpulka na nici i gigantyczna agrafka.

Maszynownia – instalacja ze starych maszyn do szycia, której będzie towarzyszyć specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa (Paweł Romańczuk). Usłyszymy magiczną muzykę, a spośród innych instrumentów nasze ucho wychwyci dźwięk pracujących maszyn.

Ekspres (Kamil Stańczak) – instalacja artystyczna odwołująca się do naszych doświadczeń z zamkiem błyskawicznym. Pewnie każdy nie raz doświadczył uczucia towarzyszącego zapinaniu zepsutego zamka w kurtce, czy bluzie… a gdyby taka przygoda przydarzyła się drzewom…?

Drzewo Życia/Miasto Cieni (Michał Jadczak) – interaktywna instalacja, będąca podróżą do czasów, gdy Lublin zamieszkiwali „Oni”. Ci, których podczas II WŚ próbowano wymazać z grona ludzi. „Oni”, czyli żydowscy mieszkańcy Lublina, stanowili 31% ogółu wszystkich rezydentów. Gmina żydowska posiadała trzy cmentarze, jedenaście synagog, szpital, dwie mykwy, liczne szkoły, wydawany był także dziennik „Lubliner Togblat”. Autor w swojej pracy stara się przywołać świat, w którym w Lublinie ‘Oni’ byli tak mocno obecni.

Sukiennice haute couture – prezentacja artystycznych sukien wykonanych z niecodziennych materiałów (m.in. żywy materiał roślinny, czy potłuczona ceramika).

Wczytuję mapę...
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.