×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Już po raz czwarty najwieksza estrada muzyczna Nocy Kultury stanie na tarasie widokowym Centrum Handlowego Vivo! Lublin. Czeka nas niezwykły, muzyczny spektakl, którego tłem będzie niepowtarzalny widok na lubelskie Stare Miasto. W tym roku do tańca i do wzruszeń porwie Was m.in. Marcin Masecki – muzyczny reżyser filmu „Zimna wojna”, wraz z Jazz Band’em Młynarski-Masecki. Goście Festiwalu przeżyją dźwiękową przygodę w rytmach synkopowych – z dachu galerii popłynie jazz!

Podczas wieczoru usłyszymy trzy składy muzyczne.
Pierwszy, złożony ze studentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS, pod opieką dr. hab Mariusza Bogdanowicza, udowodni słuchaczom, że jazz jest atmosferą.
Kolejnymi wykonawcami będą The Schwings, zaprezentują właśne kompozycje inspirowane złotymi standardami brazylijskiego i cygańskiego jazzu.

Gwiazdą wieczoru będzie JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI, który przeniesie nas w świat tańca i wzruszeń odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.
Koncerty na dachu będzie zapowiadał Łukasz Borkowski.

20.00 – Made in #jazzUMCS
21.00 – The Schwings Band (LITWA)
22.00 - Jazz Band Młynarski-Masecki


JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI

Zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX-stych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. Druga Wojna Światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres „prosperity” młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie! Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Jazz Band Młynarski-Masecki:
Jan Emil Młynarski – śpiew bandżola
Marcin Masecki – pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Jerzy Rogiewicz – perkusja
Piotr Wróbel – suzafon
Tomasz Duda – saksofon
Jarosław Bothur – saksofon
Michał Fetler – saksofon


The Schwings

To zespół grający vintage swing oraz jazz nowoorleański, pochodzący ze stolicy Litwy, Wilna! Grupa została założona w 2011 roku przez legendarnego muzyka jazzowego i multiinstrumentalistę Remisa Rančysa. Schwings szybko zyskały popularność na litewskich festiwalach jazzowych, klubach i imprezach tanecznych typu lindy hop. Początkowo grając złote standardy swing, brazylijskiego i cygańskiego jazzu, zespół zaczął nagrywać własne oryginalne kompozycje.

Ich najnowszy album „Teisutis” (marzec 2019 r.) znalazł się na 1 pozycji wśród bestsellerów w kategorii swing / jazz na Bandcamp.
Dane Spotify wskazują natomiast, iż większość fanów Schwings mieszka w USA.
Teraz, występując na arenie międzynarodowej, „schwingują” litewskiego ducha do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, Polski, Estonii, Finlandii i Rosji.

Z muzyką tak różnorodną jak pory roku – Schwings płoną jak lato, są nostalgiczni jak jesień, czyści jak zima i podnoszący na duchu jak wiosna – a wszystko to w ciągu jednego wieczoru.


Made in #jazzUMCS

Studenci kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS mogliby grać przez całą Noc, ale ich Kultura osobista nakazuje im dawkować muzyczne przyjemności.
Już 1 czerwca przeniosą Was w różnorodny świat muzyki będącej konglomeratem jazzu i popu. Spędźmy razem tę noc pełną dźwięków i muzycznych uniesień!

Skład:
Karolina Szatkowska – wokal
Magdalena Szlęzak – wokal
Weronika Wardak – chórki
Marcin Małek – instrumenty klawiszowe
Karol Kozak – akordeon
Jan Załęski – gitara
Jan Rabiega – gitara basowa
Mateusz Jakubczyk – perkusja
dr. hab Mariusz Bogdanowicz – opieka artystyczna

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.