×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Noc Kultury to festiwal, który zachęca do przeżywania sztuki i ułatwia spotkanie z nią. Do wejścia zachęcają otwarte do późna instytucje kultury ze specjalnym programem. Na skwerach i placach odbywają się seanse filmowe, koncerty i wernisaże. Nie da się też przejść obojętnie obok niezwykłych instalacji artystycznych, które sprawiają, że Lublin staje się jeszcze piękniejszy niż na co dzień. To także wydarzenie, które ożywia miejsca nieznane, zapomniane lub owiane złą sławą. Można powiedzieć, że odczarowuje je i to właśnie tej nocy „potwory” dają się oswoić!

Jednym z potworów Nocy Kultury 2017 był Lewiatan. To siejący postrach wąż morski, o którym kilkakrotnie można przeczytać w Starym Testamencie. Podczas festiwalu – najokazalszy i najbardziej skomplikowany papierowy lampion, stworzony przez francuskich artystów Francois Monnet i Isabel Barthelemy. To właśnie ich prace zdobiły ulicę Furmańską.

Okazało się, że nawet takiego potwora można udomowić. Pojawili się bowiem ludzie, którzy Lewiatana zaprosili na swoje podwórko! Zauroczeni instalacją mieszkańcy jednej z staromiejskich kamienic poprosili o to by lampion został z nimi i podtrzymywał magię Nocy Kultury.

Potwór znalazł nowy dom na Starym Mieście i pozostanie tam tak długo, jak pozwolą na to warunki atmosferyczne. Stwór jest otoczony troskliwą opieką. Mieszkańcy chronią go przed deszczem, a dzieci ozdobiły biały papier kolorowymi kwiatkami i serduszkami.

Pozostałe lampiony z projektu Tzim Tzum francuskich artystów będzie można już wkrótce zobaczyć na wystawie pofestiwalowej w Galerii Gala.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.