×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Świętowanie przypadającej na ten rok 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej to wspaniała okazja do zaprezentowania lubelskiej publiczności twórczości artystów z Litwy. Tegoroczną edycję Nocy Kultury wzbogaconą dodatkowe produkcje przygotowane przez naszych sąsiadów.

 

W programie:

19.00 i 21.00 ARRIVED – spektakl improwizowany | Plac po Farze
Jak „goście z przeszłości” postrzegają naszą rzeczywistość; jak reagują na zachowanie publiczności – te pytania leżą u podstaw improwizacji litewskiej grupy Arrived. Ponieważ przybyli z nie tak odległej przeszłości, widzą dzisiejszy świat nieco inaczej. Wydają się być błogo naiwni i chętni do pomocy wszystkim i wszędzie. Mają obsesję na punkcie porządku, starając się skrupulatnie uporządkować miasto, jego mieszkańców i każdą rzecz, która przyciąga ich wzrok. Zaskakują widzów swoim zabawnym zachowaniem, prowokują i rozśmieszają, tworząc absurdalne i surrealistyczne sytuacje. Muzyka słyszana z ich walizek jest jedyną wskazówką, skąd pochodzi tych dwoje obcych ludzi. Akceptując zasady tego nieznanego świata, publiczność przez krótki czas staje się częścią tego wyjątkowego spektaklu.

21.00-22.00 The Schwings Band – koncert | VIVO! Lublin! | aleja Unii Lubelskiej 2 – Taras widokowy

Uczestnicy Nocy Kultury będą mieli okazję wziąć udział w niepowtarzalnym spektaklu muzycznym na dachu VIVO! Lublin, podczas którego wystąpi pochodząca z Wilna grupa The Schwings grająca vintage swing oraz jazz nowoorleański. Zespół została założony w 2011 roku przez legendarnego muzyka jazzowego i multiinstrumentalistę Remisa Rančysa. Schwings szybko zyskały popularność na litewskich festiwalach jazzowych, klubach i imprezach tanecznych typu lindy hop. Początkowo grając złote standardy swing, brazylijskiego i cygańskiego jazzu, zespół zaczął nagrywać własne oryginalne kompozycje. Ich muzyka jest tak różnorodna jak pory roku – Schwings płoną jak lato, są nostalgiczni jak jesień, czyści jak zima i podnoszący na duchu jak wiosna. Wszystko to czeka lubelską publiczność podczas jednego wieczoru!

21.30 i 23.30 Reject your soul – spektakl | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio

Spektakl grupy Psilicone Theatre to kreacja miniaturowych lalek silikonowych, projekcja wideo i muzyka na żywo, połączone ze sobą, aby stworzyć nową rzeczywistość. Widzowie poznają historię młodego rybaka, który zakochuje się w syrenie. Aby dołączyć do niej w głębi morza, musi oddać swoją nieśmiertelną duszę. Młodzieniec wyrusza poznać tajny rytuał, który musi wykonać, aby uwolnić swoją duszę z ciała. W końcu odsyła duszę i dołącza do syreny skrytej w morskiej głębi. Jednak co roku dusza wraca, kusząc rybaka, by ponownie zamieszkać w jego sercu. Fascynująca i wzruszająca historia miłosna prowadzi do walki między Duszą a Sercem o kontrolę nad ciałem Rybaka.

 

Noc Kultury odbędzie się także w Wilnie, gdzie zawieziemy prace lubelskich artystów.

Litwini będą mogli zobaczyć balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary. Instalacja, którą w 2017 roku pokochali mieszkańcy Lublina, zawiśnie tym razem nad jedną z klimatycznych uliczek na starym mieście w Wilnie. Lalki Pauliny Kary podróżujące w koszach balonów spoglądać będą z góry na Wilno i sprawdzą, jak całonocne święto kultury przyjęło się w tym mieście.

Litewska publiczność będzie mogła też podziwiać light spektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej. Spektakl opowie o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

Do Wilna zawieziemy też kawałek Lublina w sensie dosłownym! W wileńskim parku będzie można podziwiać ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki-lampiony były wykonane podczas warsztatów, w których uczestniczyli mieszkańcy lepionych z gliny budynków.

 

NOC KULTURY W LUBLINIE: 1/2 czerwca 2019 r.

NOC KULTURY W WILNIE: 14/15 czerwca 2019 r.

 

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych. Znakomita większość z nich odbywa się w przestrzeni publicznej i nie wymaga rezerwacji wejściówek, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Pełny harmonogram już na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

  1. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.