×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Wszak każda wie istota, że Paryż słynie z mód, Polesie słynie z błota, a z wód leczniczych Busk. Wenecja ma gondole, Warszawa słynie z ciast. Zgadnijcie, które wolę, z tych wymienionych miast. To właśnie Lublin…” – tymi słowami zaczyna się piosenka o Lublinie nagrana specjalnie na Noc Kultury z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia miasta.

Piosenka „Pocztówka z Lublina” ma nie tylko niezwykły tekst, ale też historię. Nigdy nie zostałaby nagrana i zaprezentowana szerokiej publiczności, gdyby nie przypadkowe spotkanie w pociągu.

Pan Jerzy Zawisza, 89-letni emeryt, który zasłynął ostatnio w lubelskich mediach z tego, że zaprasza do wspólnej podróży pociągiem na trasie Warszawa-Lublin, spotkał na dworcu także Joannę Wawiórkę-Kamieniecką, koordynatorkę Nocy Kultury. Opowiedział o swojej miłości do Lublina i o wspomnieniach z dzieciństwa spędzonego w śródmieściu. W jego pamięci wiecznie żywy jest obraz wspólnego śpiewania i zabaw z kolegami na podwórku w okolicach ulicy 3 Maja. Pan Jerzy zaśpiewał w przedziale piosenkę, którą doskonale pamięta z najmłodszych lat.

To właśnie Lublin, sponad bystrzyckich fal,

Lublin, tu co dzień koncert, bal.

Lublin, kochany Lublin,

Jest najpiękniejszym ze wszystkich miast.

Zarejestrowane nagranie pozwoliło na przywrócenie utworu w nowej aranżacji przygotowanej przez Łukasza Jemiołę, Urszulę Czerniak i Tomasza Deutryka. Efekty pracy nad „Pocztówką z Lublina” a także inne utwory Łukasza Jemioły usłyszymy podczas Nocy Kultury w Próba Cafe przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.