×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Jest jedno takie miejsce i jedna taka noc w roku, kiedy sztuka i ludzie dominują nad miastem, jego ulicami, budynkami i placami. Przestrzeń publiczna nabiera dodatkowej intensywności, barw, energii, a miejsca do tej pory znane można zobaczyć w zupełnie nowej odsłonie. Zakochać się ponownie lub po raz pierwszy! Noc Kultury, Stare Miasto w Lublinie, 6/7 czerwca 2020, wstęp wolny.

 

- Słowo „zakochać się” nie zostało tutaj użyte przypadkowo. W tym roku tematem przewodnim festiwalu Noc Kultury będzie Miastoczułość. Lublin, bo właśnie z tym miastem nieodzownie związane jest wydarzenie, to przede wszystkim Ludzie, czyli mieszkańcy i przyjaciele miasta. To słowo, które my lublinianie tak często wpisujemy w różnych rubrykach i tabelkach, to słowo, które większość z nas nosi codziennie przy sobie wydrukowane w dokumentach osobistych. Jest tak blisko. Bliskość rodzi czułość. Czułość to troska, jest oznaką miłości i wrażliwości. Tej nocy postaramy się okazać ją w szczególny sposób. Zapraszamy, uwaga! nie tylko mieszkańców Lublina, do spojrzenia na miasto serdecznie, z czułością, do odkrywania jego niedoskonałego piękna, niepozbawionego rys i zmarszczek. W tę jedną noc Lublin zmienia całkowicie swoje oblicze, ale nie wdzięczy się jak podlotek. Jest dojrzały, piękny, mądry i ma wiele do powiedzenia – zaprasza dyrektor Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

 

W 2020 roku odbędzie się 14 edycja festiwalu. Noc Kultury to święto Lublina – spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. Przede wszystkim to wydarzenie pełne kulturalnych atrakcji. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset punktów programu a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

 

- To, co wydaje się najbardziej atrakcyjne i wyjątkowe z perspektywy publiczności, to klimat Nocy Kultury, zdolność do odmienienia, radykalnego upiększenia miasta poprzez dzieła i instalacje artystyczne przy jednoczesnej krótkotrwałości i intensywności wydarzenia. Uczestniczenie w festiwalu nie polega na realizacji powziętego wcześniej planu, punkt po punkcie zgodnie z folderem festiwalowym, lecz raczej pozwoleniu sobie na nieśpieszne eksplorowanie odmienionej przestrzeni – pisze dr Aleksandra Kołtun w raporcie Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta.

 

Czternasta Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 6 na 7 czerwca 2020 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Cały program festiwalu dostępny będzie w maju na stronie nockultury.pl

Już dziś można zobaczyć relację fotograficzną i wideo z poprzednich edycji na fanpage Nocy Kultury na Facebooku.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.