×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Tylko w jedną czerwcową noc, Noc Kultury, w przestrzeni Lublina odbywa się kilkaset wydarzeń kulturalnych (program już jest dostępny na stronie). Z uwagi na bezpieczeństwo i komfort uczestników, na niektóre z nich zapraszamy z bezpłatnymi wejściówkami. Rezerwacja rusza w sobotę 26 maja 2018 o godzinie 9:00.

W jaki sposób można zarezerwować bezpłatną wejściówkę?

  1. Wybieramy wydarzenie, które nas interesuje.
  2. 26 maja od godziny 9:00 wypełniamy formularz online.
    Uwaga! W tym roku bezpłatne wejściówki zarezerwować można wyłącznie drogą internetową.
  3. Czekamy na mailowe potwierdzenie od organizatorów pamiętając, że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń.

Ważne! Wszystkie wejściówki na zwiedzania, koncerty, seanse filmowe i spektakle są podwójne. To oznacza, że wystarczy przesłać jedno zgłoszenie, aby dostać wejściówki dla dwóch osób. Wejściówki na warsztaty są pojedyncze.

Udało się! Mamy już potwierdzenie. Co teraz?

Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w Biurze Informacyjnym Nocy Kultury na Placu Litewskim:

1 czerwca w godz. 12:00-20:00
2 czerwca w godz. 12:00-18:00
Wejściówki, które nie zostaną odebrane do 2.06 do godziny 18:00 wracają do puli i już niezależnie od rezerwacji będzie je można dostać w Biurze Informacyjnym na Placu Litewskim.

LISTA WYDARZEŃ Z OGRANICZONĄ LICZBĄ MIEJSC

„Mabel, Mabel, Tiger Trainer” – film
Miejsce:
Archiwum Państwowe (dziedziniec), ul. Jezuicka 13
Czas: 22:00-23:30
REZERWACJA

Dziedziniec Archiwum Państwowego zmieni się na tę jedną noc w ulubione miejsce wszystkich kinomanów. Właśnie tam, na pierwszym i jedynym seansie w Lublinie, zobaczymy dokument Mabel, Mabel, Tiger Trainer (reż. L. Zemeckis). To film o legendarnej, a jednocześnie niezwykle tajemniczej Mabel Stark, kobiecie, która wybrała rzadki zawód treserki tygrysów. Seans odbędzie się w kinie, w którym wejściówki sprawdzimy wspólnie z Radżą – ulubionym tygrysem Mabel.

 

„Najlepsze z Najgorszych BINGO – pokaz filmu klasy B”
Miejsce:
Archiwum Państwowe (dziedziniec), ul. Jezuicka 13
Czas: 00:00-1:30
REZERWACJA

Pokaz filmu klasy B (tak zły, że aż dobry) połączony z grą Bingo. Widzowie przed seansem dostaną formularze, na których zamiast liczb wpisane będą klisze typowe dla kina klasy B. Będzie to przerysowany film akcji, sztampowy horror czy film o superbohaterze (przykładowe klisze: wojenna trauma, czarnym bohaterem jest brunet, scena erotyczna, zbuntowany ale sprawiedliwy policjant, eksplozja samochodu, itp.) Pierwsza osoba lub osoby, którym uda się ułożyć pełną linię z zakreślonych klisz, wygrywają i otrzymują nagrody. Filmowa wersja gry Bingo stanowi znakomitą rozrywkę, wyostrza zmysły, wymaga aktywnego udziału w seansie, spostrzegawczości i precyzyjnej analizy filmowej, a przy tym jest niezwykle zabawna.

Wieczorne zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej
Miejsce:
Trybunał Koronny, Rynek 1
Czas: 19:00-19:45, 20:00-20:45, 21:00-21:45
REZERWACJA
Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok, więcej informacji na stronie.

Lublin. Pamięć Miejsca – wystawa 
Miejsce:
Brama Grodzka – Teatr NN, ul. Grodzka 21
Czas:
20:00-21:00, 21:00-22:00, 22:00-23:00, 23:00-0:00
REZERWACJA

Wystawa poświęcona społeczności Żydów w Lublinie została zbudowana jak wnętrze archiwum, dlatego ważnym elementem tworzącym jej charakter są metalowe regały z tysiącami segregatorów. Integralną jej część stanowi kilkanaście stanowisk komputerowych, pozwalających na przeglądanie zawartości baz danych (ikonografii, Historii Mówionej, tekstów). Przechodząc przez wystawę oglądamy setki zdjęć, słuchamy wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, możemy przeczytać informację o konkretnych domach i ulicach. Pierwsza część wystawy, opowiadająca o życiu Żydów w Lublinie (do 1939 roku), kończy się w miejscu, gdzie prezentowana jest makieta Lublina. Druga część jest poświęcona pamięci o zagładzie społeczności żydowskiej w Lublinie. Jest to też opowieść o Sprawiedliwych – tych, którzy ratowali Żydów i ma formę instalacji artystycznej.

 

Zwiedzanie Izby Drukarstwa
Miejsce:
Dom Słów, ul. Królewska 17
Czas: 19:00-19:45, 20:00-20:45, 21:00-21:45
REZERWACJA

W Izbie Drukarstwa można dowiedzieć się jak wyglądała i funkcjonowała dawna drukarnia typograficzna, papiernia, jak wyglądała praca zecera, drukarza, introligatora, poznać historię drukarni „Popularna”, która mieściła się tu w latach 30-tych ubiegłego wieku. Prowadzone są tu również warsztaty, w ramach których uczestnicy mogą czerpać papier, składać tekst, uczyć się pisma kaligraficznego czy wytłoczyć druk na prasie drukarskiej. Dodatkowo zwiedzający Izbę Drukarstwa mają możliwość zapoznania się z wystawą poświęconą Józefowi Łobodowskiemu – patronowi tego miejsca.

 

Zwiedzanie Podziemi Browaru „Perła”
Miejsce: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15
Czas: 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00
REZERWACJA

Browar Perła przy ulicy Bernardyńskiej to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846-2001 produkowano piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono do zwiedzania Podziemia Browaru Perła. Podróżując po ich zakamarkach można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo.

 

Katarzyna Młynarczyk & Aleksandra Pałka – koncert
Miejsce: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
Czas: 19:00-20:00
REZERWACJA

Artystki znają się ze szkoły muzycznej. Przez 12 lat zajmowały się muzyką klasyczną, teraz próbują swoich sił w jazzie. Kasia zachwyca słuchaczy śpiewem, a Ola czaruje klawiszami fortepianu. Podczas Nocy Kultury chcą zaskoczyć słuchaczy różnymi odsłonami jazzu.

Remont pomp & Mikołaj Trzaska – koncert
Miejsce: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
Czas: 20:30-21:00
REZERWACJA

Zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej.

Szansonistki i Retrosłuchacze – koncert
Miejsce:
Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
Czas:
22:00-23:30
REZERWACJA

Na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów usłyszymy repertuar nawiązujący do muzyki okresu międzywojennego, m.in. piosenki „Ada to nie wypada”, „Ach, Ludwiko”, „Nie kochać w taką noc, to grzech”. Utwory w nowych aranżacjach Tadeusza Czechaka zaśpiewa Zespół wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.

Tę specjalną produkcję muzyczną przygotowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Po wydarzeniu będzie możliwość nabycia limitowanej edycji płyty Ta mała. Znajdzie się na niej 13 piosenek, których koncertową wersję usłyszymy podczas Nocy Kultury.

Koncert Szansonistki i Retrosłuchacze współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.

 

Natalya Vakshynska – koncert
Miejsce: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
Czas: 23:30-00:30
REZERWACJA

Muzyczny projekt Natalyy Vakshynskiej i Eugene to zupełnie nowe pomysły – pieśni Brakhot (błogosławieństwo), na podstawie autentycznego tekstu biblijnego (po hebrajsku): „TEHILIM” (Psalmy), „TFILOT” (Modlitwy) oraz z cyklu „NEVIIM” (Księga Proroków). Zespół używa własnego języka muzycznego, w którym łączy dźwięk akustyczny i elektroniczny.

 

Regionalne Muzeum Cebularza – pokaz interaktywny w żywym muzeum
Miejsce:
Regionalne Muzeum Cebularza, ul. Szewska 4
Czas:
19:00-20:00, 20:30-21:30
REZERWACJA

W Regionalnym Muzeum Cebularza, podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka, przedstawiona zostanie geneza powstania tego wspaniałego wypieku. Uczestnicy wysłuchają krótkich opowieści o historii Lublina, historii i legendzie o powstaniu cebularza oraz ciekawostek na temat składników cebularza. Pomiędzy opowieściami uczestnicy wezmą udział w poszczególnych etapach powstawania cebularzy. Pod koniec każdego pokazu planowana jest degustacja podgrzewanych cebularzy.

 

Ludzie inteligentni – spektakl
Miejsce:
Teatr Osterwy, ul. Narutowicza 17
Czas:
21:00-22:30
REZERWACJA

Walka płci czyli pojedynek na inteligencję – podobno mężczyźni rządzą światem, a mężczyznami kobiety. Choć walka płci zdeterminowała już niejeden życiorys, rywalizacja między kobietami i mężczyznami o wyższość intelektu nad emocjonalną sferą życia, trwa nieprzerwanie. Czy jednak szowinizm kontra feminizm ma dziś rację bytu? Czy nie dlatego, że jesteśmy różni dopełniamy się? I czy nie dlatego właśnie, że kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa udaje nam się z powodzeniem tworzyć wspólny kosmos? Na te pytania szuka odpowiedzi Grzegorz Chrapkiewicz – reżyser pierwszej premiery sezonu 2016/17 – Ludzi inteligentnych Marca Fayeta.

Burlesque&Boylesque Show – spektakl
Miejsce: patio Café Próba, ul. Grodzka 5A
Czas: 22:00-0:00
UWAGA! Spektakl dla osób pełnoletnich
REZERWACJA

Spektakl BOYLESKQUE&BURLESQUE SHOW przygotowany został przez pierwszych w Polsce performerów męskiej burleski, zwanej boyleską. W spektaklu wystąpią: Master Bee, Kim Lee, Mr. Tutti Hide oraz jako gość specjalny nagradzana na międzynarodowych festiwalach burleskowych Red Juliette. W naszym show występują także Róża Południa – czyli Renata Kim dziennikarka Newsweeka oraz Miss Memia – czyli Marta Frej autorka memów komentujących naszą rzeczywistość. W spektaklu „odkrywamy co zakryte”, poruszamy tematy społeczne, polityczne i obyczajowe. Zgodnie z definicją burleski łączymy to co podniosłe z tym co wulgarne. Przemieniamy świat, zwracamy uwagę na to dzieje się w XXI wieku a także dostarczamy rozrywki przy aktywnym udziale publiczności.

 

Proszę o uwagę – spektakl
Miejsce: MDK „Pod Akcją”, Sala nr 40, ul. Grodzka 11
Czas: 21:00-21:45
REZERWACJA

Spektakl Teatru PANOPTICUM z MDK „Pod Akacją”. Proszę o uwagę to spektakl podejmujący problemy konfliktów rodzinnych.
Reżyseria: Mieczysław Wojtas oraz Zespół
Muzyka: Mieczysław Wojtas

Buziaki – spektakl
Miejsce: MDK „Pod Akcją”, Sala nr 40, ul. Grodzka 11
Czas: 22:00-23:00
REZERWACJA

Spektakl Teatru PANOPTICUM z MDK „Pod Akacją”. Nieco eksperymentalna opowieść o buncie dzieci przeciw dorosłym, o zmieniającym się świecie, rodzicielstwie, miłości i muzyce. Podjęte w spektaklu problemy wdziane są z perspektywy dzieci porozumiewających się językiem ludzi dorosłych, ujęte w niekonwencjonalny kształt teatralny. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dramatu współczesnego szwajcarskiego dramaturga Camille Rebetez „Strajk Buziaków”.

Warsztaty RAKU
Miejsce: Strefa Twórczości i Inspiracji, Błonia pod Zamkiem
Czas: 19.00-20.30
Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 10 roku życia
REZERWACJA

RAKU to technika wypalania ceramiki wywodząca się z XVI-wiecznej Japonii jako odpowiedź na estetykę sprowadzoną do prostoty i związku z naturą. Podstawowa zasada wypalania glinianych wyrobów polega na działaniu „żywym ogniem”, co narzuca konieczność warunków plenerowych. Jest dużo ognia, dużo dymu, wielka niespodzianka (nieprzewidywalność efektów) oraz fascynujące wrażenia estetyczne – warsztaty są bardzo spektakularne!

Warsztaty: Akwarela – Ewelina Maliborska
Miejsce: Strefa Twórczości i Inspiracji, Błonia pod Zamkiem
Czas: 19:00-20:00, 20:10-21:10
Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 13 roku życia
REZERWACJA

Akwarela to nazwa techniki malarskiej, która polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru. Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną, zwiewną kolorystykę.

Ogrody w szkle: ogrody leśne
Miejsce: Strefa Twórczości i Inspiracji, Błonia pod Zamkiem
Czas: 19.00-20.30, 21.00-22.30
Zapraszamy osoby w wieku powyżej 15 roku życia
REZERWACJA

Warsztaty „Ogród w szkle” kierowane są zarówno do starszych jak i młodszych uczestników Nocy Kultury. Chcemy pokazać, że przygotowanie kompozycji roślinnych może być łatwe i przyjemne. Podczas warsztatów w dwóch grupach przygotujemy dwa typy ogrodów: leśny i kserotermiczny. Uczestnicy poznają gatunki roślin oraz zasady ich pielęgnacji. Chcemy również zainspirować wszystkich oraz zachęcić tym samym do tworzenia własnych kompozycji i obcowania z zielenią poprzez rozmieszczenie gotowych aranżacji w przestrzeni starego miasta.

 

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.