Neuronowe Połączenia Artystyczne w Rider’s Pubie | Rockowa scena i wystawa fotografii
Opis
Energetyczne zestawienie rockowych dźwięków z fotografiami lubelskiego artysty Igora Skarżyńskiego. Na scenie wystąpią lubelskie zespoły reprezentujące różne stylistyki, których wspólnym mianownikiem jest rockowe brzmienie. Koncertowej odsłonie towarzyszyć będzie wystawa fotografii Igora Skarżyńskiego „Portret miasta / portret człowieka w neuronowym uścisku”.
Organizatorzy / Organizatorki: Rider’s Pub
Informacje praktyczne
Kiedy: 1-2 czerwca 2024, 20.00-0.30
Gdzie: Rider’s Pub, 3-go Maja 9
wstęp wolny
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY OD ORGANIZATORÓW
Już 1 czerwca zapraszamy na Noc Kultury w Rider’s Pubie, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Neuronowe Połączenia Artystyczne”! Neuronowe Połączenia Artystyczne w Rider’sie to energetyczne zestawienie rockowych dźwięków z fotografiami lubelskiego artysty Igora Skarżyńskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych na naszej scenie wystąpią zespoły reprezentujące różne stylistyki, ale których wspólnym mianownikiem jest rockowe brzmienie: Bez Spiny, Pr%mil, Kancia, Johny Alpaga Experience, Jeźdźcy Nocy (Niedzielni Kierowcy i Klasyczni w Rocku). Koncertowej odsłonie będzie towarzyszyć wystawa fotografii Igora Skarżyńskiego „Portret miasta/portret człowieka w neuronowym uścisku”.
Program:
20.00 – Otwarcie wystawy Igora Skarżyńskiego „Portret miasta/portret człowieka w neuronowym uścisku”
20.30 – Bez Spiny
21.30 – PR%MIL
22.30 –Kancia
23.00 – Johnny Alpaga
00.00 – Jeźdźcy Nocy
Bez Spiny – to szóstka przyjaciół odświeżająca rockowe klasyki w akustycznych aranżacjach.
Pr%mil – już ponoć w kołyskach, upominając się o swoją porcję mleka, robili to niezwykle śpiewnie i melodyjnie. Później było różnie, jedni śpiewali pod prysznicem lub przy goleniu, inni pogrywali w domowych zaciszach, a jeszcze inni doskonalili swoje talenty, grając na imprezach okolicznościowych. Ale muzyka wszystkim grała w duszach. Jakieś 5 lat wstecz spotkali się, ot tak towarzysko przy grillu i postanowili zwołać się razem i pograć tylko dla przyjemności. Tak się stało. W Domu Kultury zaczęły rozbrzmiewać rockowe melodie. Aż któregoś wieczoru, w barze przy browarze, padły słowa: „Dość naśladowania innych. Czas stworzyć coś swojego”. I ruszyło. Ale wybuchła pandemia. Zamknięto Dom Kultury, a muzyka w duszach grała coraz głośniej. Dzięki uprzejmości jednego z członków zespołu, który udostępnił część swojego domu, powstało studio do prób, w którym spotykają się do dziś… Był to chyba, jak do tej pory, najbardziej twórczy okres w historii zespołu. Dziś rozpoczęli nagrywać materiał na płytę, by dotychczasowe dokonania nie zniknęły gdzieś w otchłani codzienności. Są po wydaniu pilotażowego singla.
Kancia – wokalistka, gitarzystka, songwriterka lub innymi słowy arktyczno-tatrzańsko-bluesowa dusza. Niezwykła kobieta występująca z zespołem Zwykli Ludzie. Na scenie Rider’sa wystąpi z gościnnym udziałem Ryśka Berezy z Johny Alpaga Experience.
Johny Alpaga Experience – świdnicko-lubelski kwartet grający głównie covery w klimatach bluesowo-rockowych z domieszką country i surf rocka. Stare dobre brzmienia, utwory znanych i mniej znanych artystów we własnej interpretacji.
Jeźdźcy Nocy – to wyjątkowy projekt muzyczny, który powstał specjalnie na tegoroczną edycję Nocy Kultury. Niedzielni Kierowcy oraz Klasyczni w Rocku postanowili połączyć swoje muzyczne siły i zaprezentować podczas tej niezwykłej nocy potężną dawkę muzyki.
„Portret miasta/portret człowieka w neuronowym uścisku” – wystawa fotografii Igora Skarżyńskiego w Rider’s Pubie | Noc Kultury 2024
„In restless dreams I walked alone / Narrow streets of cobblestone / Neath the halo of a street lamp / I turned my collar to the cold and damp / When my eyes were stabbed by the flash of a neon light / That split the night / And touched the sound of silence”
„W niespokojnych snach szedłem sam / Wąskimi wybrukowanymi uliczkami / W blasku ulicznej lampy / Postawiłem kołnierz, aby schronić się przed zimnem i wilgocią / Kiedy moje oczy przeszył błysk neonowego światła / Które rozdarło noc i naruszyło zalegającą ciszę”*
Wczesnym rankiem, w środę o godz. 3.00 w 1964 roku Paul Simon napisał poruszające słowa „Sound of Silence”. Te właśnie słowa amerykańskiego artysty doskonale korespondują z fotografiami Igora Skarżyńskiego, a zwłaszcza z jego monochromatycznymi portretami czy wedutami ukazującymi ukryte i mniej dostępne przestrzenie miejskie.
Na wystawie „Portret miasta / portret człowieka w neuronowym uścisku”, chcielibyśmy zaprezentować właśnie ten wyimek z bogatej twórczości lubelskiego artysty.
Prace Igora Skarżyńskiego charakteryzują się wyjątkową dbałością o detal. Skupiając się na fizjonomicznych szczegółach portretujących, artysta w pozytywny sposób pozbawia ich anonimowości przechodniów, których każdego dnia mijamy na ulicach, nie zwracając na nich zbyt wielkiej uwagi. Przechodniów, do których wszakże każdy z nas należy. Dzięki temu, patrząc na jego portrety, widzimy nie tylko drugiego, konkretnego człowieka, ale niejako możemy poczuć jego bliskość i jego wnętrze, a może dostrzec w nich też samych siebie.
Pisząc o pracach Igora Skarżyńskiego nie sposób też nie wspomnieć o Mieście.
Mieście, które jest żywą tkanką i integralną częścią ludzkiego życia. Widoczne jest to zwłaszcza w portretach, gdzie postacie często „osadzone” są w konkretnych przestrzeniach, które wzbogacają odbiór o dodatkowy ładunek emocjonalny. W niektórych z nich można wyczuć nutkę melancholii, smutku, samotności, ale nie brakuje też bardziej radosnych i barwnych melodii.
Zanurzając się w świat fotografii Igora Skarżyńskiego możemy usłyszeć nie tylko „dźwięk ciszy”, lecz także usłyszeć muzykę, która płynie w każdym z nas i obok nas, gdy idziemy w zgiełku miasta dobrze znanymi ścieżkami dnia codziennego.
„And in the naked light I saw / Ten thousand people, maybe more / People talking without speaking / People hearing without listening / People writing songs that voices never share / And no one dared / Disturb the sound of silence”.
„W tym nagim świetle ujrzałem / Dziesięć tysięcy ludzi, może więcej / Ludzi, którzy rozmawiali nie mówiąc / Ludzi, którzy słyszeli nie słuchając / Ludzi piszących pieśni, których głosem z nikim się nie dzielą / I nikt nie ośmielił się / Zakłócić zalegającej ciszy.”*
Igor Skarżyńnski, lubelski artysta, fotografik, filmowiec, muzyk.
Linki:
Fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100072279900232
YT: https://www.youtube.com/@igorskarzynski
*
Tłumaczenie za www.tekstowo.pl