window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-Q8097HS9EL');
Logo Noc Kultury

Noc Kultury | 1/2.06 2024 | Lublin, Stare Miasto 

Logo Noc Kultury

Noc Kultury | 1/2.06 2024 | Lublin, Stare Miasto 

Ulica – próba otwarta Sceny Warsztatów | produkcja specjalna Warsztatów Kultury

Historia pewnej berlińskiej ulicy, która mogła zdarzyć się wszędzie.

W ramach Nocy Kultury „Scena Warsztatów” zaprezentuje próbę otwartą sztuki pt. „Ulica” autorstwa Rolanda Schimmelpfenniga w wykonaniu młodzieży uczestniczącej w zajęciach teatralnych zorganizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Work in progress to forma teatralnej prezentacji, gdzie aktorzy wcielają się w rolę, wchodzą w relacje między postaciami nie tylko werbalnie, lecz także fizycznie. Wszystko osadzone jest w specjalnie przygotowanej scenografii, aktorzy posiadają kostiumy, używają rekwizytów. Jednak w odróżnieniu od spektaklu scenicznego jest to forma, nad którą po spektaklu pracuje się dalej. Będzie to więc okazja do zobaczenia młodych adeptów aktorstwa już głęboko zaangażowanych w kreację postaci ze sztuki, a jednocześnie pozostających w procesie twórczym. Przy ograniczonym czasie trwania projektu wybór takiej formy prezentacji wynikał z obranego priorytetu działania, jakim był charakter edukacyjny i warsztatowy całego przedsięwzięcia. Praca nad tekstem była przede wszystkim okazją do nauki elementarnych umiejętności aktorskich. Uczestnicy warsztatów poznali różne techniki pracy nad rolą i współpracy z partnerem scenicznym. Istotny element to także głęboka analiza tekstu pod względem biografii postaci, relacji między bohaterami oraz kontekstu miejsca i czasu, w których osadzona jest fabuła. Na warsztat wzięty został tekst współczesnego niemieckiego autora, który w konwencji jakby przypadkowych slajdów opowiada strzępy historii mieszkańców pewnej berlińskiej ulicy. Tytułowa ulica to w oryginale Greifswalder Strasse, która mieści się we wschodnim Berlinie, czyli byłej stolicy NRD. Widzimy ją, gdy od czasu upadku muru berlińskiego minęło już sporo czasu, wiele się zmieniło, niewiele pozostało z tego, co było wcześniej. Jest to historia o przypadkach, które czasem są jakby zaplanowane i tylko na pozór stwarzają obraz chaosu. Mowa tu o przypadkach ludzkich, o mniej lub bardziej udanym życiu różnych osób mijających się codziennie na tej samej ulicy. Przede wszystkim o uczuciach byłaby tu mowa, gdyby bohaterowie potrafili o nich jeszcze rozmawiać. Do tego jednak jakby zabrakło im odpowiednich słów i motywacji. Lęk przed uczuciem, bliskością, przyszłością i jednocześnie wielkie pragnienie czucia czegokolwiek oraz skrywana nadzieja na szczęście powodują rozdarcie emocjonalne bohaterów.

To nie jedyny paradoks tej sztuki. Wątki łączą się jednak wraz z upływem dnia i nocy na różnych poziomach rzeczywistych i metafizycznych. Jest to też sztuka o przemijaniu i zmianach społecznych, o ubywaniu tych starych i przybywaniu w to miejsce nowych. Mimo że związany z bardzo konkretnym miejscem, jest to tekst uniwersalny. Lubelski widz łatwo odnajdzie się w zakamarkach historii, tak jak odnajduje się w krętych ulicach lubelskiego Starego Miasta, nawet jeżeli czasem pomyli drogi lub zastanowi się chwilę, którędy najlepiej dojść do celu. Tak właśnie bywa też w naszej sztuce. Prezentacja, na którą zapraszamy, ma już wyraźny charakter inscenizacji teatralnej, gdzie widz ma do czynienia z mocno zarysowanymi postaciami i ich emocjami, a nie tylko z suchym tekstem utworu dramatycznego. Istotna jest też strona wizualna korespondująca z całą opowieścią. Pragniemy mianowicie zaprosić widzów na ulice Starego Miasta, a właściwie na jedno z podwórek, czyli do naturalnej scenografii tej sztuki. Taki zabieg ułatwi poczucie klimatu utworu i pozwoli zrozumieć jego uniwersalne przesłanie pasujące również do Lublina. W sztuce mowa jest między innymi o przedwojennej, zapomnianej srebrnej łyżeczce i starych fotografiach. Może widzowie odnajdą dla nich nasz lokalny kontekst? Zgodnie z zasadą site-specific to naturalne miejsce akcji będzie też inspiracją wpływającą na inscenizację widowiska. To niewątpliwie pełne specyficznego kolorytu, ale być może dla niektórych nieznane miejsce będzie terenem działań scenicznych organicznie połączonym z tekstem i ożywionym przez aktorów. Niektóre zastane elementy scenografii lub inne dołożone określać będą symbolicznie miejsce, gdzie odbywa się dana scena. Aktorzy na chwilę zasiedlą ten zaułek, aby opowiedzieć historię o pewnej berlińskiej ulicy, która mogła się zdarzyć wszędzie. Całe przedsięwzięcie ma też charakter integracyjny zarówno dla młodzieży występującej, jak i dla mieszkańców Lublina oraz przyjezdnych uczestniczących w wydarzeniu jako widzowie. Teatr wyjdzie na ulicę, wpisując się w koncepcję Nocy Kultury.

Arkadiusz Ziętek – reżyseria
Alena Hrybianchuk – scenografia i kostiumy
Wystąpi lubelska młodzież polsko-ukraińska w wieku 15–25 lat
Gościnnie: Dariusz Jeż
Scena Warsztatów: „Ulica” jest projektem realizowanym dzięki Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej. Projekt został objęty patronatem Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie.

Obsada

Obsada:
Mężczyzna W Szlafroku – Dariusz Jeż
Rudolf – Karol Mazurek
Zielonooka Kobieta 1 (Tanja) – Julieta Kai Adwin Bartoszewskx
Zielonooka Kobieta 2 (Natalie) – Miriam Jerczyńska
Influencerka (śmierć) – Lena Bielecka
Punkowiec – Filip Musiałowski
Kaśka – Aleksandra Najda
Simona – Mariia Dyshleva
Majka (żyrafa) – Lena Jungowska
Hanka – Patrycja Niedziółka
Kika – Aleksandra Ruda
Kasjerka 1 – Julia Bręk
Kasjerka 2 – Konstancja Gadomska
Kasjerka 3/córka Mężczyzny W Szlafroku– Martyna Kapka
Fotografka (Barbórka) – Zofia Jaruga
Robotnik 1 – Franciszek Kamieniecki
Robotnik 2 – Stanisław Kwiatkowski
Robotnik 3 – Kubi
Mężczyzna Z Karocą – Daniel Grabowski
Hans – Miłosz Zieliński
Żona Hansa – Wiktoria Vic Kostecka
Fryderyka – Aleksandra Łopucka
Mężczyzna W Klubie – Jakub Błaszczak
Narratorka/reporterka 1 – Patrycja Machoń
Narratorka/reporterka 2 – Karolina Lily Nowakowska

 

Informacje praktyczne

Kiedy: 3 czerwca, 21.00-22.00

Gdzie: Dom Słów, Królewska 17
Wstęp wolny

 

 

 

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

sobota, 03 czerwca 2023
Zakończone!

Czas

21:00 - 22:00

Lokalizacja

Dom Słów, Królewska 17