Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach tylko na ścianach zabytkowych kamienic, albo na dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Zdarza się, że możemy na własne oczy zobaczyć to, co zniknęło z mapy Lublina wiele lat temu.
Noc Kultury pragnie przywracać pamięć o ludziach, miejscach, zdarzeniach, słowach, obrazach, drzewach i innych ważnych elementach Lublina, którego już nie ma.
Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.
Noc Kultury to eksplozja wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie!
To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących pięknymi uliczkami w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka magiczna noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe… Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.
Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy.
Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc. Na program Nocy Kultury składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze, gdzie propozycje może zgłosić każdy mieszkaniec lub przyjaciel Lublina, oraz produkcje festiwalowe, których producentem są Warsztaty Kultury w Lublinie. Wspólnym mianownikiem jest premierowość i niepowtarzalność prezentowanych sytuacji.
Zależy nam na poprawie jakości życia w mieście.
Od kilku lat wspieramy projekty zgłaszane w jedynej nie artystycznej kategorii: eksperyment miejski. Noc Kultury do doskonała okazja by wypróbować/zbadać pomysł na rozwiązanie wybranego problemu miejskiego. Jesteśmy otwarci na różnorodne pomysły. Zachęcamy by zastanowić się, co ułatwiłoby mieszkańcom życie w mieście – pomagamy sprawdzić, czy to zadziała. Może to być np. projekt ławki/siedziska, może to być mapa uwzględniająca przestrzenie publiczne, gdzie możesz wybrać się na spacer z psem.
Trochę historii
Noc Kultury od 2007 roku organizuje wyobraźnię publiczności i twórców wokół hasła każdej edycji:
- Połącz Kropki (2023)
- Sztuka Stosowana (2022)
- Moc Kultury (2021)
- Miastoczułość (2020);
- Miastoopowieść (2019);
- MiastoMomenTy (2018);
- miastoczasoprzestrzeń (2017);
- Wyobraź sobie miasto… (2016);
- Zobacz energie miasta (2015);
- Poczuj energie miasta (2014);
- Energie miasta (2013);
- Lublin – Brama Wschodu (2012);
- Aplikacja ESK 2016 na żywo (2011);
- Dziedzictwo dla przyszłości (2010);
- Miasto jest człowiekiem (2009);
- Manifestacja kultury miasta (2008);
- Manifestacja kultury Lublina (2007).