×

Ulubione wydarzenia

Miejsce 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 00:00 01:00 02:00 03:00
 

Nie masz jeszcze żadnych wydarzeń dodanych do ulubionych

Fruwające ptakoryby, który do Lublina przybyły z krainy Niebomorza, marionetki grające w orkiestrze czy bohaterowie fresków z Kaplicy Trójcy Świętej, którzy na jedną noc schodzą ze ścian – to wszystko zobaczymy podczas tegorocznej Nocy Kultury (2/3 czerwca 2018) w Lublinie.

W programie:

Nici z orkiestry? | ul. Dominikańska 7 | 19:30 i 20:30 | wstęp wolny
Marionetki też mają słuch, a będziemy mogli się o tym przekonać przychodząc w Noc Kultury na ulicę Dominikańską. Wtedy to grupa lalek, wraz z ich animatorami a zarazem twórcami, zagra na instrumentach. Usłyszymy jeden utwór w interpretacji 10 uzdolnionych muzycznie marionetek, zobaczymy zaś różne temperamenty, charaktery i zachowania lalek na niciach. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest zespół Teatru Podręcznego wraz z uczestnikami warsztatów w ramach projektu „Akademia Lalek”, którzy od kilku miesięcy przygotowywali się do wielkiej premiery na Noc Kultury.

Opowieści z Niebomorza | Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:00, 22:00, 23:00, 0:00 | wstęp wolny
Magiczne lampiony ryb, ptaków i ptakoryb, które w ubiegłym roku tajemniczo rozświetlały ulicę Furmańską, otrzymają nowe życie. Pomimo swej kruchości i chwilowości przetrwały zimę i przez moment zaczarują tegoroczną edycję festiwalu. Staną się lalkami w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Bogusława Byrskiego. Otrzymają przestrzeń, powietrze i swobodę ruchu, by mogły jeszcze pełniej opowiedzieć swoje historie. Ten oniryczny zwierzyniec pojawi się tym razem na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena. Podczas cyklu mikroetiud w makroskali będziemy snuć nasze ulotne marzenia o głębinach i przestworzach. W oswajaniu stworów pomoże Człowiek z maszyną, który przy pomocy swej muzycznej aparatury będzie karmił dźwiękiem papierowe monstra i wszystkich, których uda się zwabić na Stare Miasto. W spektaklu rolę animatorów obejmą uczniów z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Warstwy | Schody do Zamku Lubelskiego | 22:00-23:00 | wstęp wolny
Schody Zamku Lubelskiego będą sceną dla premierowego, przygotowanego specjalnie na Noc Kultury spektaklu, w którym za scenariusz, scenografię i reżyserię odpowiada Leszek Mądzik, a muzykę przygotował Paweł Odorowicz. To spektakularne widowisko plenerowe, w którym główną rolę zagrają freski z Kaplicy Trójcy Świętej, skłoni nas do myślenia obrazami, a główne role odegrają w nim światło, ciemność i muzyka. Reżyser, nie używając słów, dotrze do tego co mamy ukryte bardzo głęboko. Warstwa po warstwie.

Nakładają się jedna na drugą. Zwielokrotnione oddalają nas od siebie. Gubią naszą wrażliwość, szczerość i prawdę. Ukrywamy się za nimi przyjmując postawy, zachowania i gesty potrzebne na daną chwilę. Są wygodne, ale czy autentyczne, mówiące o tym jacy jesteśmy naprawdę. Ta gra iluzji trwa do momentu, aż przeczujemy jej ciężar, fałsz, zgubę. Ta świadomość każe zrzucić z siebie teatralne warstwy. Odwaga i determinacja są tu pomocne. Proces rozstania się z nałożoną maską nie jest łatwy. Może dlatego jego siła, w konsekwencji skutek, da komfort nie tylko tego, że przynosi ulgę, ale wyznacza cel dalszej podróży w życiu – opowiada o swoim spektaklu Leszek Mądzik. Bazując na niedosłowności tego, co nam pokaże, pozostawi pole do odczuć i interpretacji.

Zamaskowani | Stare Miasto | 19:00-23:00
Prosimy nie zdziwić się, jeśli podczas Nocy Kultury spotkamy na naszej drodze „emocje”, które będą prowokować, gapić się i mizdrzyć, choć gęba pozostanie nieruchoma. Zamaskowani gębo-zwiedzacze będą chłonąć wieczór swoim nieruchomym okiem, pojawiając się i znikając w różnych zakamarkach Lublina. Nie będzie mapy, nie będzie planu, czy wskazówek. Żeby ich wyśledzić trzeba po prostu uważnie patrzeć. To aktorzy biorący udział w projekcie Zamaskowani – uczniowie klas międzynarodowych VI LO w Lublinie, uczestnicy warsztatów gry aktorskiej w masce, prowadzonych przez Daniela Arbaczewskiego. Prawdziwym wyzwaniem będzie wytropić ich wszystkich.

Fani teatralnych wrażeń w programie Nocy Kultury znajdą także spektakle „Starsi Panowie dwaj” oraz „Achilles i panny – komedia naprawdę zabawna” w Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza – start odpowiednio o godz. 19:00 i 20:00. Za Trybunałem Koronnym zobaczymy „Czarci sąd” – dowcipną i nowatorską interpretację legendy o czarciej łapie, do której tekst napisali Sławomir Krzyżanowski i Dariusz Boruch – godz. 19:00 i 20:00. Osoby, które szczególnie cenią sobie baśń „Mały książę”, koniecznie powinny wybrać się na spektakl grupy Pozyton E+ do Warsztatów Kultury. „Mały Książe – wszystkie gwiazdy są w kwiatach” rozpocznie się o godzinie 21:00. „Świecy, szepty, umarli” to natomiast propozycja dla osób, których interesuje kultura tradycyjna. W ciemnościach przy świecach razem z widzami Teatr Imperialny spróbuje wywołać duchy – start 21:30 na Błoniach pod Zamkiem. Nieopodal, bo na dziedzińcu Zamku Lubelskiego o godz. 23:00 będzie można zobaczyć widowisko plenerowe Teatru ITP pod tytułem „Niebieski ptak”, czyli interpretację ewangelicznej przypowieści o perle. Miłośnicy teatru dostrzegli także w programie Nocy Kultury spektakl Teatru Osterwy pod tytułem „Ludzie inteligentni”. Jest to wydarzenie objęte rezerwacją miejsc. Wejściówki rozeszły się w pół godziny od rozpoczęcia zapisów.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Zajrzyj na stronę Polityka plików „cookies”, by dowiedzieć się więcej na temat ciasteczek.