Istoty z gliny i ognia

W tym tygodniu do Nocy Kultury dołączają ogrody feng shui i fantasmagoryczne postaci z gliny i ognia. Poza tym nadal będziemy podziwiać podwórko tysiąca baloników, usiądziemy przy szalonej herbatce i spojrzymy na świat w krzywym zwierciadle. Uwaga, niespodzianka! Ruszają zapisy na wieczorny spacer szlakiem Nocy Kultury.

Tegoroczna, długo wyczekiwana Noc Kultury, odbywa się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca. Ta wyjątkowa edycja będzie trwać przez kilka tygodni w formule spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Powody są oczywiste. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będziemy szukać magii i piękna. Artystyczne obiekty w kolejnych tygodniach będą się zmieniać, zaprezentujemy te, które nie miały szansy pokazać się rok temu, będą też nowości. W tym roku hasłem przewodnim jest MOC Kultury. Moc to siła, energia i potencjał. Moc to również siła duchowa, twórcza siła życia, obejmująca zdrowie i energię do działania. Czujemy moc, gdy jesteśmy częścią grupy. Moc to ludzie! Zapraszamy wszystkich Mieszkańców i Przyjaciół Lublina do wspólnego odkrywania miasta na nowo, oraz do nieustannego patrzenia na nie z czułością. To właśnie Wasza obecność jest katalizatorem naszych działań.
Niech MOC będzie z wami!

 

Co nowego?

 

Ogrody feng shui (8-21.07, Próba Cafe, patio, ul. Grodzka 5A)

Niewielkie formy ogrodowe z elementami żywej roślinności będą nieść ukojenie i pozwolą się zrelaksować. Każda z prac stanowi otoczenie dla niewielkiej fontanny, której szmer pozwoli odpocząć. Autorzy: Studenci architektury krajobrazu KUL pod kierunkiem Agnieszki Kułak.

 

GMO (8-21.07, ul. Grodzka 7, brama)

To zbiór fantasmagorycznych istot stworzonych przez członków Koła Naukowego Ceramiki Unikatowej i Form Przestrzennych UMCS. Formy powstały z gliny, ognia i wyobraźni. Każdy obiekt prezentuje, jak bardzo ludzka wyobraźnia wpływa na świat przedstawiony i w jaki sposób różne osoby mogą spostrzegać jedną formę bazową. Odciskając z jednej formy powtarzalny kształt, każdy młody artysta odkrywa w nim inspiracje i „mutuje” glinę w postaci rodem ze snów, mitów… Spotykając się z niezwykłymi istotami w znajomych przestrzeniach miejskich, publiczność będzie mogła zobaczyć w jakim stopniu cała otaczająca nas rzeczywistość składa się z tworów rąk ludzkich i jak bardzo każdy z nas może na nią wpłynąć. Dziewicze krajobrazy to dzisiaj rzadkość. Mocą ludzkiego rozumu, troski i wyobraźni możemy wzbogacać lub niszczyć otaczający nas świat. Sztuka ma moc kreacyjną. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie pod kierunkiem Oliwii Beszczyńskiej.

 

Wieczorny spacer szlakiem Nocy Kultury – 16.07.2021 r.

Zapraszamy na magiczny spacer szlakiem Nocy Kultury, który odbędzie się 16 lipca o godz. 20.30. O instalacjach i idei najdłuższej nocy na świecie opowie Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury. Zapisy ruszają 8 lipca (czwartek), przez formularz online (https://forms.gle/Kxfnw6xurHdrNEac6)

  

Co nadal można zobaczyć?

 

Podwórko tysiąca baloników (1-21.07, Brama, ul. Grodzka 3)

Zapraszamy gości na urocze podwórko w zupełnie nowej odsłonie. Tysiąc pięćset kolorowych szklanych baloników zamieni to miejsce w niezwykle magiczną przestrzeń. Autorzy: Agata Zwierzyńska oraz zespół Warsztatów Kultury.

 

W krzywym Zwierciadle (1-14.07., Zaułek Hartwigów)

Przedmioty codziennego użytku pokryte mozaiką z kawałków luster rzucą zupełnie nowe światło na jeden z bardziej uroczych zaułków Starego Miasta. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.

Ziemny pies (1-21.07., Błonia pod Zamkiem)

Chomik europejski dawniej występował na terenie całej Polski. Był zwalczany przez rolników, bo wyrządzał szkody na polach uprawnych. Obecnie zwierzę to występuje bardzo rzadko i podlega ochronie. Instalacja obrazująca przeskalowaną czaszkę chomika, wykonana przez studentów architektury krajobrazu KUL, ma zwrócić uwagę na ten silnie związany z Lublinem, wymierający gatunek, który można jeszcze spotkać na Górkach Czechowskich. Pytanie tylko, jak długo tam przetrwa?

Domki Liliputów (1-14.07., ul. Ku Farze)

Zapraszamy na uliczkę Liliputów. Poczujmy się jak Guliwer mijając małe, baśniowe, wielobarwne kamieniczki inspirowane fasadami z lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki wykonały dzieci z MDK „Pod Akacją” pod okiem Katarzyny Niedźwiadek.

 

O świecie opowiem ci bez słów (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)

Autyzm nie jest niebieski, jest kolorowy. Poznajmy twórczość 18-letniej Oli Leśnik, która ze światem porozumiewa się za pomocą wielobarwnych obrazów. Ola rysuje kiedy czuje taką potrzebę i kiedy sama wybierze odpowiedni moment. Miała kilka ważnych wystaw, jej prace zdobią teksty znanych autorów, a dzięki rodzicom, którzy wspierają jej pasję, jej dom w Gliwicach zaczyna przypominać galerię sztuki.

 

Szalona herbatka (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)

Imbryczek z trzema dziubkami, filiżanka z uszkiem w środku, babeczki posypane wskazówkami od zegara – ceramiczne cudeńka, które oddają atmosferę szalonego podwieczorku. Do tak nakrytego stołu z pewnością przysiedliby się Alicja, Kapelusznik i Suseł. Autorka: Joanna Kowalska-Wolszczak/ Żywioły Ziemi.

 

Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (do 21.07., ul. Złota)
Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowiliśmy wyjąć z szafy część naszej menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… – nad głowami przechodniów zawisły dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.

 

Miastoczułość: klon i robinia (do 21.07., ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska)
Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Przedstawiamy: Klon zwyczajny i Robinia akacjowa. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.

 

Nietoperze z Dominikańskiej (do 21.07., ul. Dominikańska)

„Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. – zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej. Autor: Jarosław Koziara.

 

Koty na dachu (do 21.07., Plac Zamkowy / dachy kamienic)

Na dachach kamienic zobaczyć można kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora – Andrzeja Kota. Autor: Jarosław Koziara.

 

Intro (do 21.07., ul. Złota 1)

Zapraszamy do nieoczywistego wnętrza, z jednej strony schowanego i ukrytego przed ludzkim wzrokiem, z drugiej wręcz zapraszającego do podglądania. Autor: Jarosław Koziara.

 

Przedmiot Mówie (do 21.07., Plac Dominikański)

Podczas pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu.
Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznych grafik, które dzięki aplikacji Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia.
Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Technik Komputerowych w Warszawie pod kierunkiem dr Joanny Polak.

 

To tylko część instalacji, które będzie można zobaczyć podczas trwania najdłuższej na świecie Nocy Kultury 2021. Co tydzień nowe instalacje będą zaskakiwać mieszkańców Lublina i gości.

Mapa aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl w zakładce MAPA. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa będzie aktualizowana co tydzień.

Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować, wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.

Noc Kultury

4 czerwca – 21 lipca 2021

Stare Miasto w Lublinie

 

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie Miasto Lublin

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Gazeta Wyborcza Lublin, Radio Lublin

Sponsor: Perła – Browary Lubelskie S.A.

 

Aktualny program na: www.nockultury.pl

 

Istoty z gliny i ognia

W tym tygodniu do Nocy Kultury dołączają ogrody feng shui i fantasmagoryczne postaci z gliny i ognia. Poza tym nadal będziemy podziwiać podwórko tysiąca baloników, usiądziemy przy szalonej herbatce i spojrzymy na świat w krzywym zwierciadle. Uwaga, niespodzianka! Ruszają zapisy na wieczorny spacer szlakiem Nocy Kultury.

Tegoroczna, długo wyczekiwana Noc Kultury, odbywa się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca. Ta wyjątkowa edycja będzie trwać przez kilka tygodni w formule spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Powody są oczywiste. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będziemy szukać magii i piękna. Artystyczne obiekty w kolejnych tygodniach będą się zmieniać, zaprezentujemy te, które nie miały szansy pokazać się rok temu, będą też nowości. W tym roku hasłem przewodnim jest MOC Kultury. Moc to siła, energia i potencjał. Moc to również siła duchowa, twórcza siła życia, obejmująca zdrowie i energię do działania. Czujemy moc, gdy jesteśmy częścią grupy. Moc to ludzie! Zapraszamy wszystkich Mieszkańców i Przyjaciół Lublina do wspólnego odkrywania miasta na nowo, oraz do nieustannego patrzenia na nie z czułością. To właśnie Wasza obecność jest katalizatorem naszych działań.
Niech MOC będzie z wami!

 

Co nowego?

 

Ogrody feng shui (8-21.07, Próba Cafe, patio, ul. Grodzka 5A)

Niewielkie formy ogrodowe z elementami żywej roślinności będą nieść ukojenie i pozwolą się zrelaksować. Każda z prac stanowi otoczenie dla niewielkiej fontanny, której szmer pozwoli odpocząć. Autorzy: Studenci architektury krajobrazu KUL pod kierunkiem Agnieszki Kułak.

 

GMO (8-21.07, ul. Grodzka 7, brama)

To zbiór fantasmagorycznych istot stworzonych przez członków Koła Naukowego Ceramiki Unikatowej i Form Przestrzennych UMCS. Formy powstały z gliny, ognia i wyobraźni. Każdy obiekt prezentuje, jak bardzo ludzka wyobraźnia wpływa na świat przedstawiony i w jaki sposób różne osoby mogą spostrzegać jedną formę bazową. Odciskając z jednej formy powtarzalny kształt, każdy młody artysta odkrywa w nim inspiracje i „mutuje” glinę w postaci rodem ze snów, mitów… Spotykając się z niezwykłymi istotami w znajomych przestrzeniach miejskich, publiczność będzie mogła zobaczyć w jakim stopniu cała otaczająca nas rzeczywistość składa się z tworów rąk ludzkich i jak bardzo każdy z nas może na nią wpłynąć. Dziewicze krajobrazy to dzisiaj rzadkość. Mocą ludzkiego rozumu, troski i wyobraźni możemy wzbogacać lub niszczyć otaczający nas świat. Sztuka ma moc kreacyjną. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie pod kierunkiem Oliwii Beszczyńskiej.

 

Wieczorny spacer szlakiem Nocy Kultury – 16.07.2021 r.

Zapraszamy na magiczny spacer szlakiem Nocy Kultury, który odbędzie się 16 lipca o godz. 20.30. O instalacjach i idei najdłuższej nocy na świecie opowie Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury. Zapisy ruszają 8 lipca (czwartek), przez formularz online (https://forms.gle/Kxfnw6xurHdrNEac6)

  

Co nadal można zobaczyć?

 

Podwórko tysiąca baloników (1-21.07, Brama, ul. Grodzka 3)

Zapraszamy gości na urocze podwórko w zupełnie nowej odsłonie. Tysiąc pięćset kolorowych szklanych baloników zamieni to miejsce w niezwykle magiczną przestrzeń. Autorzy: Agata Zwierzyńska oraz zespół Warsztatów Kultury.

 

W krzywym Zwierciadle (1-14.07., Zaułek Hartwigów)

Przedmioty codziennego użytku pokryte mozaiką z kawałków luster rzucą zupełnie nowe światło na jeden z bardziej uroczych zaułków Starego Miasta. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.

Ziemny pies (1-21.07., Błonia pod Zamkiem)

Chomik europejski dawniej występował na terenie całej Polski. Był zwalczany przez rolników, bo wyrządzał szkody na polach uprawnych. Obecnie zwierzę to występuje bardzo rzadko i podlega ochronie. Instalacja obrazująca przeskalowaną czaszkę chomika, wykonana przez studentów architektury krajobrazu KUL, ma zwrócić uwagę na ten silnie związany z Lublinem, wymierający gatunek, który można jeszcze spotkać na Górkach Czechowskich. Pytanie tylko, jak długo tam przetrwa?

Domki Liliputów (1-14.07., ul. Ku Farze)

Zapraszamy na uliczkę Liliputów. Poczujmy się jak Guliwer mijając małe, baśniowe, wielobarwne kamieniczki inspirowane fasadami z lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki wykonały dzieci z MDK „Pod Akacją” pod okiem Katarzyny Niedźwiadek.

 

O świecie opowiem ci bez słów (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)

Autyzm nie jest niebieski, jest kolorowy. Poznajmy twórczość 18-letniej Oli Leśnik, która ze światem porozumiewa się za pomocą wielobarwnych obrazów. Ola rysuje kiedy czuje taką potrzebę i kiedy sama wybierze odpowiedni moment. Miała kilka ważnych wystaw, jej prace zdobią teksty znanych autorów, a dzięki rodzicom, którzy wspierają jej pasję, jej dom w Gliwicach zaczyna przypominać galerię sztuki.

 

Szalona herbatka (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)

Imbryczek z trzema dziubkami, filiżanka z uszkiem w środku, babeczki posypane wskazówkami od zegara – ceramiczne cudeńka, które oddają atmosferę szalonego podwieczorku. Do tak nakrytego stołu z pewnością przysiedliby się Alicja, Kapelusznik i Suseł. Autorka: Joanna Kowalska-Wolszczak/ Żywioły Ziemi.

 

Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (do 21.07., ul. Złota)
Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowiliśmy wyjąć z szafy część naszej menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… – nad głowami przechodniów zawisły dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.

 

Miastoczułość: klon i robinia (do 21.07., ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska)
Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Przedstawiamy: Klon zwyczajny i Robinia akacjowa. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.

 

Nietoperze z Dominikańskiej (do 21.07., ul. Dominikańska)

„Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. – zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej. Autor: Jarosław Koziara.

 

Koty na dachu (do 21.07., Plac Zamkowy / dachy kamienic)

Na dachach kamienic zobaczyć można kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora – Andrzeja Kota. Autor: Jarosław Koziara.

 

Intro (do 21.07., ul. Złota 1)

Zapraszamy do nieoczywistego wnętrza, z jednej strony schowanego i ukrytego przed ludzkim wzrokiem, z drugiej wręcz zapraszającego do podglądania. Autor: Jarosław Koziara.

 

Przedmiot Mówie (do 21.07., Plac Dominikański)

Podczas pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu.
Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznych grafik, które dzięki aplikacji Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia.
Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Technik Komputerowych w Warszawie pod kierunkiem dr Joanny Polak.

 

To tylko część instalacji, które będzie można zobaczyć podczas trwania najdłuższej na świecie Nocy Kultury 2021. Co tydzień nowe instalacje będą zaskakiwać mieszkańców Lublina i gości.

Mapa aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl w zakładce MAPA. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa będzie aktualizowana co tydzień.

Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować, wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.

Noc Kultury

4 czerwca – 21 lipca 2021

Stare Miasto w Lublinie

 

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie Miasto Lublin

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Gazeta Wyborcza Lublin, Radio Lublin

Sponsor: Perła – Browary Lubelskie S.A.

 

Aktualny program na: www.nockultury.pl