Od rapu po jazz. Od akrobacji na rolkach po taniec w powietrzu. Przed nami Noc Kultury!
Już w najbliższy weekend (1/2 czerwca) odbędzie się lubelska Noc Kultury. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają publiczność na boisko szkolne Vetterów, czyli na ulicę Żmigród, na której wystąpią gwiazdy polskiego rapu – projekt Łona x Konieczny x Krupa, Mandzik oraz młodzi artyści, laureaci konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki”. Na tej samej ulicy będzie można posłuchać również Rock and Rolla po francusku w wykonaniu zespołu Brut Magnifique. W tym roku scena stanie także na placu Dominikańskim – tam będzie można posłuchać jazzu, popu, rocka i muzyki alternatywnej. Warto wybrać się także na pokazy artystyczne na placu Litewskim. Taniec w powietrzu, jazda figurowa na rolkach oraz akrobacje na kole to tylko niektóre z atrakcji czekających na publiczność!
Gorąco zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych nocokulturowych scen, które w tym roku będą m.in. na ul. Żmigród, placu Dominikańskim i placu Litewskim. Zaprezentują się na nich różnorodni artyści i artystki, którzy z pewnością zachwycą Państwa swoją kreatywnością i talentem. Przygotowaliśmy bogaty program, obejmujący koncerty, pokazy taneczne i akrobatyczne więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Noc Kultury niczym kwiat paproci zakwita raz w roku i znika już następnego dnia, więc mamy świadomość, że nie da się zobaczyć wszystkich wydarzeń. Polecam zapoznać się z naszym programem, który znajduje się na stronie nockultury.pl i zaplanować swój nocokulturowy spacer.
Co? Gdzie? Na której scenie?
19.00–1.00 | Scena Rapu – koncerty | Żmigród – boisko przy szkole Vetterów
Jeśli lubisz rap, to przyjdź na boisko szkoły Vetterów na Żmigrodzie i przeżyj niezapomniane emocje! Koncert rozpoczną finaliści konkursu Warsztatów Kultury „Młodzi Raperzy i Raperki”: Wlazix, MZM (Mati, Zaro, Maksym), Bambus i Tip Top, a główną gwiazdą wieczoru będzie kolektyw Łona x Konieczny x Krupa! W rapowe rytmy zabierze nas również Mandzik, białoruski artysta. Przygotowaliśmy dla Was również niespodziankę rapową w kobiecym wydaniu, a rockowe afterparty zapewni Brut Magnifique. Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
19.00–0.00 | Scena Tańca – pokazy artystyczne
Pokazy na Scenie na pl. Litewskim otworzy widowisko taneczne Weroniki Wójtowicz i tancerzy ze Studia Tańca Balans. Następnie na parkiecie pojawią się łyżwiarki, aby pokazać nam, w jaki sposób można uprawiać ten sport latem. A jak to robią? Jeżdżą na rolkach! Przekonajcie się, jak piękny występ przygotowały reprezentantki As Lublin na Noc Kultury. To jednak nie jedyny sport, jakiego doświadczycie tego wieczoru. Taniec w powietrzu wygląda tak lekko i płynnie, wymaga jednak ogromnej siły i dyscypliny. Umiejętności tańca na szarfie zaprezentują reprezentantki Strefy Wysokich Lotów zarówno w pokazie grupowym, jak i w występach solowych. Nie zabraknie również widowiskowego tańca na kole w wykonaniu członkiń i członków High Life Studio.
19.00–1.00 | Scena Dominikańska | koncerty
Na tej scenie każdy znajdzie coś dla siebie. Będziecie mieli okazję posłuchać występu uczniów i uczennic Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz wziąć udział w jam session, czyli wspólnym improwizowanym muzykowaniu. Wielu emocji dostarczy Wam koncert „Jazz nocą” w wykonaniu uczestników i uczestniczek warsztatów dla młodych wokalistów zorganizowanych przez szkołę Rytm i Melodia. Brzmienia rockowe oraz muzykę alternatywną zapewni Julia Milewska przy akompaniamencie Michała Czecha. Zespół Błąd Średniokwadratowy zagra do tańca melodie na pograniczu popu i rocka z dodatkiem lirycznych melodii. Całości wieczoru dopełni muzyka filmowa oraz musicalowa w wykonaniu studentów skupionych przy Teatrze ITP. Tej nocy z pewnością nie zabraknie emocji i muzycznych odkryć!
Noc Kultury to nieustające zadziwianie i zaskakiwanie. To okazja, by zobaczyć miasto w nowej odsłonie. Festiwal zmienia znane miejsca nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Wszystko to za sprawą instalacji artystycznych, których nie zabraknie również w tym roku.
Gorąco polecamy przejść się na ul. Jezuicką, by zobaczyć mural przygotowany przez P.Caviedesa, ekwadorskiego artystę, który stworzył go specjalnie na Noc Kultury. W programie Festiwalu nie może zabraknąć instalacji artystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje Autobór – praca studentek i studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem pani Barbary Niścior, Syndrom, czyli prace graficzne stworzone za pomocą sitodruku oraz Zjawy – plakaty związane z lubelskimi legendami. Nie wyobrażamy sobie nocokulturowego spaceru bez zobaczenia instalacji Jarosława Koziary inspirowanej kwiatami maku i makówkami. Duże wrażenie – pomimo swoich minimalistycznych rozmiarów – zrobi praca Marcina Skrzypka pt. Font Henge. Koniecznie trzeba wybrać się na podwórko przy ul. Złotej 5 i zobaczyć instalację archi-TEKTURA krajobrazu – miejską tekturową dżunglę urządzoną na wzór ogrodu botanicznego. Z kolei wszystkich tych, którzy są ciekawi co dziergała Mona Lisa w przerwach pozowania mistrzowi, zapraszamy na Bramę Trynitarską i róg ul. Olejnej i Noworybnej.
Te instalacje musisz zobaczyć!
19.00–2.00 | AutoBór – instalacja | plac Łokietka
Zabytkowy trolejbus tej nocy zostanie zamieniony w szklarnię! Na kilka godzin otworzą się przed Tobą wrota magicznej przestrzeni. Po przekroczeniu progu AutoBoru znajdziesz się w zakątku odizolowanym od powszechnego miejskiego pejzażu. Daj się porwać, tym razem nie sprawdzamy biletów! Realizacja możliwa dzięki wsparciu MPK Lublin i Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce. Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy – studentki i studenci Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Barbary Niścior.
19.00–0.00 | Zjawy – instalacja | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – brama
Plakaty inspirowane lubelskimi legendami. Tego wieczora będziecie mieli niepowtarzalną okazję przybić piątkę z łapą czarta! Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy Julia Czekaj i Zuzanna Klaudy pod kierunkiem B. Niścior.
19.00–2.00 | Font Henge – instalacja | Dom Słów, Królewska 17 – podwórko
Najmniejsza instalacja artystyczna tej Nocy Kultury! Czy uda Wam się ją odnaleźć? To hołd dla ludzi ważących słowa, zbudowany z czcionek zamiast kamieni ważących tony. Zecerska metafora precyzji i delikatności, którą powinien charakteryzować się każdy akt międzyludzkiej komunikacji. Do obejrzenia instalacji zaprasza autor Marcin Skrzypek.
19.00–0.00 | Syndrom – instalacja | Jezuicka 10
Tylko tej nocy zobaczysz prace graficzne zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. Prace te rzucają światło na trudny problem syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców.
Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy Irena Zieniewicz i Galeria Terytorium.
19.00–2.00 | Intermittencies of the Night – mural | Jezuicka 13
Mural, który jest ucieleśnieniem hasła tegorocznej edycji Festiwalu – neurony miasta – specjalnie zaprojektowany na tę okazję przez niezwykle interesującego i wszechstronnego ekwadorskiego artystę. Do obejrzenia muralu zaprasza autor – Pablo Caviedes.
19.00–2.00 | Heroiny – instalacja | Rynek 9
Czy pamiętacie monochromatyczne prace Jarosława Koziary? Nie często, ale się zdarzają. Podczas tegorocznej Nocy Kultury z kamienicy przy Rynku wyrosną białe botaniczne formy inspirowane kwiatami maku i makówkami. Do obejrzenia instalacji zaprasza autor – Jarosław Koziara.
19.00–2.00 | archi-TEKTURA krajobrazu – instalacja | Złota 5 – podwórko
Miejska tekturowa dżungla urządzona została jak ogród botaniczny! Będziecie mogli poznać wiele gatunków istniejących roślin. Czy tej nocy zakwitnie dziwidło? Tego nie wiemy, ale na pewno zobaczycie Bukietnicę Armolda. Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy – studenci i studentki Architektury Krajobrazu KUL pod kierunkiem P. Totoro Adamca.
19.00–2.00 | Sztuka Dziergania – instalacja | Brama Trynitarska i róg Olejnej/Noworybnej
Zapraszamy do galerii słynnych obrazów, na których zobaczymy postacie robiące na drutach. Do obejrzenia instalacji zaprasza Otulanie włóczką.
W programie znajdziecie jeszcze wiele innych zaskakujących instalacji i punktów programu. Cały harmonogram Festiwalu dostępny jest w zakłądce PROGRAM
O Nocy Kultury
Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.
Noc Kultury
1/2 czerwca 2024
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.
Od rapu po jazz. Od akrobacji na rolkach po taniec w powietrzu. Przed nami Noc Kultury!
Już w najbliższy weekend (1/2 czerwca) odbędzie się lubelska Noc Kultury. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają publiczność na boisko szkolne Vetterów, czyli na ulicę Żmigród, na której wystąpią gwiazdy polskiego rapu – projekt Łona x Konieczny x Krupa, Mandzik oraz młodzi artyści, laureaci konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki”. Na tej samej ulicy będzie można posłuchać również Rock and Rolla po francusku w wykonaniu zespołu Brut Magnifique. W tym roku scena stanie także na placu Dominikańskim – tam będzie można posłuchać jazzu, popu, rocka i muzyki alternatywnej. Warto wybrać się także na pokazy artystyczne na placu Litewskim. Taniec w powietrzu, jazda figurowa na rolkach oraz akrobacje na kole to tylko niektóre z atrakcji czekających na publiczność!
Gorąco zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych nocokulturowych scen, które w tym roku będą m.in. na ul. Żmigród, placu Dominikańskim i placu Litewskim. Zaprezentują się na nich różnorodni artyści i artystki, którzy z pewnością zachwycą Państwa swoją kreatywnością i talentem. Przygotowaliśmy bogaty program, obejmujący koncerty, pokazy taneczne i akrobatyczne więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Noc Kultury niczym kwiat paproci zakwita raz w roku i znika już następnego dnia, więc mamy świadomość, że nie da się zobaczyć wszystkich wydarzeń. Polecam zapoznać się z naszym programem, który znajduje się na stronie nockultury.pl i zaplanować swój nocokulturowy spacer.
Co? Gdzie? Na której scenie?
19.00–1.00 | Scena Rapu – koncerty | Żmigród – boisko przy szkole Vetterów
Jeśli lubisz rap, to przyjdź na boisko szkoły Vetterów na Żmigrodzie i przeżyj niezapomniane emocje! Koncert rozpoczną finaliści konkursu Warsztatów Kultury „Młodzi Raperzy i Raperki”: Wlazix, MZM (Mati, Zaro, Maksym), Bambus i Tip Top, a główną gwiazdą wieczoru będzie kolektyw Łona x Konieczny x Krupa! W rapowe rytmy zabierze nas również Mandzik, białoruski artysta. Przygotowaliśmy dla Was również niespodziankę rapową w kobiecym wydaniu, a rockowe afterparty zapewni Brut Magnifique. Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
19.00–0.00 | Scena Tańca – pokazy artystyczne
Pokazy na Scenie na pl. Litewskim otworzy widowisko taneczne Weroniki Wójtowicz i tancerzy ze Studia Tańca Balans. Następnie na parkiecie pojawią się łyżwiarki, aby pokazać nam, w jaki sposób można uprawiać ten sport latem. A jak to robią? Jeżdżą na rolkach! Przekonajcie się, jak piękny występ przygotowały reprezentantki As Lublin na Noc Kultury. To jednak nie jedyny sport, jakiego doświadczycie tego wieczoru. Taniec w powietrzu wygląda tak lekko i płynnie, wymaga jednak ogromnej siły i dyscypliny. Umiejętności tańca na szarfie zaprezentują reprezentantki Strefy Wysokich Lotów zarówno w pokazie grupowym, jak i w występach solowych. Nie zabraknie również widowiskowego tańca na kole w wykonaniu członkiń i członków High Life Studio.
19.00–1.00 | Scena Dominikańska | koncerty
Na tej scenie każdy znajdzie coś dla siebie. Będziecie mieli okazję posłuchać występu uczniów i uczennic Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz wziąć udział w jam session, czyli wspólnym improwizowanym muzykowaniu. Wielu emocji dostarczy Wam koncert „Jazz nocą” w wykonaniu uczestników i uczestniczek warsztatów dla młodych wokalistów zorganizowanych przez szkołę Rytm i Melodia. Brzmienia rockowe oraz muzykę alternatywną zapewni Julia Milewska przy akompaniamencie Michała Czecha. Zespół Błąd Średniokwadratowy zagra do tańca melodie na pograniczu popu i rocka z dodatkiem lirycznych melodii. Całości wieczoru dopełni muzyka filmowa oraz musicalowa w wykonaniu studentów skupionych przy Teatrze ITP. Tej nocy z pewnością nie zabraknie emocji i muzycznych odkryć!
Noc Kultury to nieustające zadziwianie i zaskakiwanie. To okazja, by zobaczyć miasto w nowej odsłonie. Festiwal zmienia znane miejsca nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Wszystko to za sprawą instalacji artystycznych, których nie zabraknie również w tym roku.
Gorąco polecamy przejść się na ul. Jezuicką, by zobaczyć mural przygotowany przez P.Caviedesa, ekwadorskiego artystę, który stworzył go specjalnie na Noc Kultury. W programie Festiwalu nie może zabraknąć instalacji artystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje Autobór – praca studentek i studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem pani Barbary Niścior, Syndrom, czyli prace graficzne stworzone za pomocą sitodruku oraz Zjawy – plakaty związane z lubelskimi legendami. Nie wyobrażamy sobie nocokulturowego spaceru bez zobaczenia instalacji Jarosława Koziary inspirowanej kwiatami maku i makówkami. Duże wrażenie – pomimo swoich minimalistycznych rozmiarów – zrobi praca Marcina Skrzypka pt. Font Henge. Koniecznie trzeba wybrać się na podwórko przy ul. Złotej 5 i zobaczyć instalację archi-TEKTURA krajobrazu – miejską tekturową dżunglę urządzoną na wzór ogrodu botanicznego. Z kolei wszystkich tych, którzy są ciekawi co dziergała Mona Lisa w przerwach pozowania mistrzowi, zapraszamy na Bramę Trynitarską i róg ul. Olejnej i Noworybnej.
Te instalacje musisz zobaczyć!
19.00–2.00 | AutoBór – instalacja | plac Łokietka
Zabytkowy trolejbus tej nocy zostanie zamieniony w szklarnię! Na kilka godzin otworzą się przed Tobą wrota magicznej przestrzeni. Po przekroczeniu progu AutoBoru znajdziesz się w zakątku odizolowanym od powszechnego miejskiego pejzażu. Daj się porwać, tym razem nie sprawdzamy biletów! Realizacja możliwa dzięki wsparciu MPK Lublin i Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce. Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy – studentki i studenci Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Barbary Niścior.
19.00–0.00 | Zjawy – instalacja | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – brama
Plakaty inspirowane lubelskimi legendami. Tego wieczora będziecie mieli niepowtarzalną okazję przybić piątkę z łapą czarta! Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy Julia Czekaj i Zuzanna Klaudy pod kierunkiem B. Niścior.
19.00–2.00 | Font Henge – instalacja | Dom Słów, Królewska 17 – podwórko
Najmniejsza instalacja artystyczna tej Nocy Kultury! Czy uda Wam się ją odnaleźć? To hołd dla ludzi ważących słowa, zbudowany z czcionek zamiast kamieni ważących tony. Zecerska metafora precyzji i delikatności, którą powinien charakteryzować się każdy akt międzyludzkiej komunikacji. Do obejrzenia instalacji zaprasza autor Marcin Skrzypek.
19.00–0.00 | Syndrom – instalacja | Jezuicka 10
Tylko tej nocy zobaczysz prace graficzne zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. Prace te rzucają światło na trudny problem syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców.
Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy Irena Zieniewicz i Galeria Terytorium.
19.00–2.00 | Intermittencies of the Night – mural | Jezuicka 13
Mural, który jest ucieleśnieniem hasła tegorocznej edycji Festiwalu – neurony miasta – specjalnie zaprojektowany na tę okazję przez niezwykle interesującego i wszechstronnego ekwadorskiego artystę. Do obejrzenia muralu zaprasza autor – Pablo Caviedes.
19.00–2.00 | Heroiny – instalacja | Rynek 9
Czy pamiętacie monochromatyczne prace Jarosława Koziary? Nie często, ale się zdarzają. Podczas tegorocznej Nocy Kultury z kamienicy przy Rynku wyrosną białe botaniczne formy inspirowane kwiatami maku i makówkami. Do obejrzenia instalacji zaprasza autor – Jarosław Koziara.
19.00–2.00 | archi-TEKTURA krajobrazu – instalacja | Złota 5 – podwórko
Miejska tekturowa dżungla urządzona została jak ogród botaniczny! Będziecie mogli poznać wiele gatunków istniejących roślin. Czy tej nocy zakwitnie dziwidło? Tego nie wiemy, ale na pewno zobaczycie Bukietnicę Armolda. Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy – studenci i studentki Architektury Krajobrazu KUL pod kierunkiem P. Totoro Adamca.
19.00–2.00 | Sztuka Dziergania – instalacja | Brama Trynitarska i róg Olejnej/Noworybnej
Zapraszamy do galerii słynnych obrazów, na których zobaczymy postacie robiące na drutach. Do obejrzenia instalacji zaprasza Otulanie włóczką.
W programie znajdziecie jeszcze wiele innych zaskakujących instalacji i punktów programu. Cały harmonogram Festiwalu dostępny jest w zakłądce PROGRAM
O Nocy Kultury
Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.
Noc Kultury
1/2 czerwca 2024
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.