• Rekonstrukcja wozu, którym przewożono obrazy Matejki w czasie wojny.
  • Ludzie oglądają kobie obrazu Bitwa pod Grunwaldem.
  • Kopia obrazu Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" w rzeczywistych rozmiarach. Obraz zawieszony jest na rusztowaniu na ścianie budynku. Grupa ludzi go ogląda.

1,5 tony Matejki

Edycja 2024
produkcja specjalna

 

 

Gdyby ta historia wydarzyła się dzisiaj, najprawdopodobniej nagłówki w publikacjach wyglądałyby mniej więcej tak:

Sensacja! Lublin uratował dwa bezcenne obrazy Matejki! Kilku śmiałków niczym, James Bond, mając do dyspozycji praktycznie nic w krótkim czasie, opracowało i wykonało brawurową akcję, gdy wrogowie deptali po piętach! Poznaj bohaterów akcji! A mieszkańcy i mieszkanki Lublina nie szczędzili by serduszek i kciuków w górę ;) 

Historia Lublina jest nam bliska i towarzyszy nam od lat w wielu działaniach. Jest niezwykle bogata, pełna momentów spektakularnych i wzruszających mikrohistorii. W tym roku postanowiliśmy się skupić na patriotyzmie, który nie jest ściśle związany z walką zbrojną.

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego: „Patriotyzm to silne przywiązanie, miłość, najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć i gotowość poświęcenia się dla własnego narodu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i ich praw, kultur”. Naszym celem było przypomnienie historii kilku niezwykłych mieszkańców Lublina, ich odwadze, uporze i pomysłowości. W pewnych kręgach opowieść o jej bohaterach jest żywa i ważna, o czym świadczy chociażby potrzeba nazwania jednego ze skwerów imieniem Franciszka Galery. Jednak dla większości, są to dzieje nieznane.

Snuliśmy naszą gawędę dwutorowo. Część działań była poświęcona życiu, twórczości i technice malarskiej mistrza (wykład, warsztaty malarskie). Drugim etapem projektu była prezentacja historii bezprecedensowej mistyfikacji: zaaranżowanie słynnego wozu drabiniastego, który pod osłoną nocy przewiózł słynne dzieła do bezpiecznej lokalizacji, oraz wszelkich informacji o szczegółach całego zajścia. Odtworzyliśmy trasę przejazdu, wygląd wozu, zaprezentowaliśmy zachowane materiały w postaci tablic informacyjnych. Ważnym elementem Strefy Matejki było wyświetlanie pierwszej Kroniki filmowej, która dokumentuje moment wydobycia sprytnie schowanych obrazów.

Czego się dowiedzieliśmy?

Przypomnienie niebywałej historii zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach projektu, niezależnie od wieku. Bardzo często słyszeliśmy słowa wskazujące na duże poczucie dumy, że to Lublin, że to nasi itp. Jesteśmy bardzo zmotywowani, by kontynuować pracę w zakresie odkrywania historii Lublina na nowo, wykorzystując oprócz działań edukacyjnych, akcje artystyczne dla szerokiej publiczności w przestrzeni publicznej miasta. Dzieje naszego miasta są pełne intrygujących momentów, które warto przypomnieć.

logotypy